Televizní debata mezi kandidáty na francouzského prezidenta jasného vítěze neměla

Předvolební televizní debata mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a kandidátem socialistů Francoisem Hollandem přinesla řadu ostrých útoků z obou stran, ale jasného vítěze neměla. Sarkozy se snažil varovat Francouze před nebezpečím nástupu levice, Hollande kritizoval prezidenta za neúspěšnou bilanci jeho pětiletého období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande a Nicolas Sarkozy se utkají ve 2. kole | Zdroj: Reuters

Debata se točila hlavně kolem ekonomiky. Hollande připomněl, že za vlády Sarkozyho stoupl deficit zahraničního obchodu na 70 miliard eur a nezaměstnanost se zdvojnásobila.

Stávající prezident argumentoval tím, že kořeny lze hledat už za vlády socialistů a jejich pětatřicetihodinového pracovního týdne a připomněl celosvětovou ekonomickou krizi.

Sarkozy ve snaze získat voliče Národní fronty varoval před islamizací Francie, Hollande si více všímal vytváření pracovních příležitostí a slíbil zvýšit minimální mzdu.

Podle expertů neměla téměř tříhodinová debata jasného vítěze, celkový dojem ale vyzněla lépe spíše pro Hollanda. Myslí si to Martin Hybler, psycholog a filozof žijící ve Francii, který debatu pozorně sledoval.

„Sarkozy se snažil stylizovat do role učitele, který vychovává neposlušného žáčka, jeho protivník se však do této pozice nenechal vmanévrovat,“ všiml si Martin Hybler. Kdykoli se Sarkozy o tuto taktiku pokusil, Hollande mu okamžitě skočil do řeči, obhájil se a naopak zatlačil Sarkozyho do defenzivy.

Hollandovi se tak jeho záměr podařil. "Povedlo se mu představit se jako kandidát hodný prezidentského úřadu, člověk nad věcí, který sjednotí Francouze a bude je dobře reprezentovat," hodnotí Martin Hybler.

Druhé kolo voleb francouzských voleb proběhne v neděli. Podle průzkumů z konce dubna vede Hollande nad Sarkozym o sedm procent hlasů, volilo by ho asi 54 procent lidí.

Jan Šmíd, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme