Telička nevyloučil, že by Česko mohlo přijít o eurokomisaře

Výměnou za podpis Lisabonské smlouvy by Česko mohlo získat pro svého eurokomisaře lukrativní portfólio. Tvrdí to alespoň polský list Rzeczpospolita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Telička | Foto: Ministerstvo zahraničí

Vše podle deníku závisí jen na ochotě českého prezidenta Václava Klause. Ten ale čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který má posoudit, zda je stížnost senátorů na unijní dokument oprávněná.

Bývalý český eurokomisař a současný lobbistou při unijních institucích Pavel Telička se domnívá, že takovýto výměnný "obchod" je skutečně možný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spekulacích o českém eurokomisaři mluvil na Rádiu Česko lobbista při unijních institucích Pavel Telička

"Je to záležitost, která může být předmětem jednání. Domnívám se ale, že Česko promarnilo ten vhodný čas podáním stížnosti k Ústavnímu soudu ze strany třinácti senátorů. Tím tato možnost padla," řekl Telička.

"Naopak pokud by na základě politických jednání přišla vláda a řekla dospěli jsme k tomuto politickému konsensu: Lisabon nepůjde k ústavnímu soudu, očekáváme kroky, které povedou k ratifikaci smlouvy, pak si myslím, že by to byla věc, která by se dala zohlednit i při rozhovorech o portfoliu pro českého eurokomisaře," dodal Telička.

Současně nevyloučil, že by Česko mohlo o eurokomisaře i přijít. "Pokud by Lisabon nevstoupil v platnost, tak v ten moment by mohlo dojít i ke snížení počtu eurokomisařů a pak by bylo otevřenou otázkou, jestli by zrovna Česká republika nebyla mezi těmi, kteří svého zástupce mít nebudou, varoval Pavel Telička.

Igor Maňour, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme