Tématem světového tisku odsun osadníků z pásma Gazy

Osadníci se stahují z židovských osad a Palestinci už se připravují na vítězné marše, začíná svůj dnešní komentář deník Haarec. Ovšem je tu vůbec vítěz? ptá se deník. Když porovnáme startovní pozice obou stran na začátku konfliktu, pak musíme přiznat větší pokrok na palestinské straně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Požadovali odchod Izraelců ze všech teritorií, vlastní stát s hlavním městem Jeruzalémem a právo na návrat uprchlíků. Izrael se původně nechtěl hnout ani o píď, nakonec stěhuje osadníky z Gazy, aniž by za to cokoliv od Palestinců dostal... Musíme jen doufat, že všechny tyto změny neprobíhají pouze díky tlaku mezinárodní veřejnosti, ale že se dějí také v samotných Palestincích a Izraelcích. Zatím totiž všechny náznaky usmíření mezi oběma stranami vyplynuly z válek a válkou také skončily, varuje izraelský list Haarec.

Indonéská vláda a povstalci z Acehu podepsali mírovou dohodu, která by měla ukončit téměř třicetiletý konflikt mezi oběma stranami. Podívejme se, jak tuto významnou událost komentuje indonéský tisk...

Po třech dekádách končí krvavý konflikt, který stál životy více než patnácti tisíc lidí. Za tu dobu se v zemi vystřídali tři prezidenti a teď konečně svitla naděje na mír, píše list Jakarta Post. Dohoda zaručuje amnestii pro členy Hnutí za svobodný Aceh a měla by omezit pobyt vládních oddílů v provincii a umožnit větší podíl Acehu na využívání vlastních zásob ropy a zemního plynu.

Naopak separatisté by se podle dohody měli zřeknout požadavku na úplnou nezávislost a během tří měsíců odzbrojit. Pro obyvatele Acehu byl včerejšek historickým dnem, pokračuje list. V hlavním městě provincie se sešlo na 5000 lidí a v největší městské mešitě se modlili za mír. Téměř všude se živě přenášel televizní přenos z jednání v Helsinkách. I přes pozitivní náladu jsou však mnozí obyvatelé obezřetní. Už dvě podobné mírové dohody v minulosti zkrachovaly, konstatuje indonéský deník The Jakarta Post.

V Kolíně nad Rýnem začínají Světové dny mládeže, kterých se zúčastní také nový papež Benedikt XVI. Francouzský list Le Monde si myslí, že účast na Světových dnech mládeže bude především důležitým testem papežových rétorických schopností. Je to přece jenom spíše profesor teologie, jemuž jsou uzavřené konference bližší než davy a veřejná vystoupení. Také to bude zkouška jeho osobnosti - uvidí se, zda mladí katolíci odloží nostalgii po charismatickém Janu Pavlu II. a přijmou kontroverzního Benedikta XVI, poznamenává francouzský list Le Monde.

Slovenské deníky reagují na oznámení premiéra Mikoláše Dzurindy o dalším dolaďování reforem, které přijala jeho vláda. Premiér se po rozhovoru s jednou občankou z Oravy rozhodl upravit zákona o důchodovém zabezpečení. O změnách má informovat v nejbližších dnech. Ze slovenského tisku vybírala slovenská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Prázdný komplex pozemních hokejistů, opuštěný kanál pro divokou vodu, softballová a baseballová hřiště zející prázdnotou a obrovské dluhy ve státní pokladně. Nějak takhle vypadá Řecko, loňský pořadatel Letních olympijských her. Více z deníku International Herald Tribune.

Přesně před rokem hostilo Řecko největší sportovní událost roku. Atény prošly obrovskou rekonstrukcí, bylo postaveno na 30 nových sportovišť, moderní letiště. Řekové opravili a zmodernizovali snad všechno, co se dalo.

Jenže pak olympiáda skončila a pořadatelé zjistili, že nějak přecenili svoje síly. Obrovské sportovní komplexy nemají další využití a ve státní pokladně citelně chybějí peníze, které sportovní událost spolkla. Řecká ekonomika si vysloužila napomenutí od Evropské unie a olympiáda se stala velkým politickým břemenem, které vehnalo zemi do politické krize. Řekové rozhodně nemohou dát příklad ostatním pořadatelským zemím, ovšem mohou jim dát radu: Až budete připravovat rozpočet olympiády, myslete na to, že závěrečným ceremoniálem nic nekončí, dodává International Herald Tribune.

Zuzana Boleslavová, Jan Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme