Téměř stoletá žena přežila osm dní v sutinách

Íránští záchranáři zázrakem objevili pod troskami v městě Bám živou, téměř stoletou ženu. Pod sutinami musela strávit plných osm dní od ničivého zemětřesení. Podle Červeného půlměsíce je 97letá žena v dobré kondici, a to navzdory době strávené v závalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šahrbanú Mazandaraníová | Zdroj: ČTK

Milé překvapení čekalo íránské záchranáře osm dní po ničivém zemětřesení, když objevili živou skoro stoletou ženu. Podle agentury AFP je ženě 97 let, sousedé zachráněné tvrdí, že je jí je dokonce 98. Podle záchranářů jí zachránil život kus nábytku. Ten nad ni spadl a vytvořil dutinu, ktará umožnila dýchat.

Podle původních informací Červeného půlměsíce bylo zachráněné kolem 60 let. Mluvčí uvedla, že Šahrbanú Mazandaraníová je navzdory velmi dlouhé době, kterou pod troskami strávila, v překvapivě dobrém zdravotním stavu. Na přítomnost živého člověka záchranáře upozornil jeden ze speciálně vycvičených psů. Záchranné týmy poté ženu z trosek vyprošťovaly tři hodiny.

Mezitím se situace ve městě dále stabilizuje. Zametají se ulice, otevírají se první banky, pošta a školy. Ldé stále odmítají opustit trosky domů a odebrat se do provizorních táborů. U řady z nich se začíná projevovat psychické trauma z katastrofy.

V pěti školách má být v pondělí zahájena výuka pro děti, které přežily neštěstí. Výuka bude zatím probíhat pouze v provizorních stanech či narychlo postavených přístřešcích, protože několika zachovaným budovám stále hrozí sesutí.

Podle nejnovějších informací si zamětřesení nejspíš vyžádalo 30 až 35 tisíc obětí. Česká pomoc do postižené oblasti by měla dorazit na začátku příštího týdne.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme