Téměř třetina čínských hraček obsahuje těžké kovy, varuje Greenpeace

Téměř třetina čínských hraček obsahuje těžké kovy a nesplňuje tak bezpečnostní normy. Uvedla to ve zprávě organizace Greenpeace z Hongkongu. Některé firmy vyrábějící závadné hračky se jejich nařčení brání a tvrdí, že v Číně získaly certifikáty kvality.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagr - hračka

Bagr - hračka | Foto: Corel GALLERY

Podle studie jsou nekvalitní většinou levnější hračky z malých výroben, namísto dražších kusů z větších továren, které jsou ve snaze nepoškodit své jméno v zahraničí opatrnější a své produkty častěji a důkladněji kontrolují.

Malé továrny se zase pod tlakem konkurence snaží ušetřit a mít nižší výrobní náklady. Při výrobě i výběru surovin pak nejsou tak důkladní a proto je často kvalita jejich výrobků špatná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ze studie Greenpeace o nebezpečnosti čínských hraček zjišťovala pro Odpolední Radiožurnál asijská zpravodajka Kateřina Procházková.

Pracovníci Greenpeace zkoumali asi 500 hraček z Hong Kongu, Pekingu či Šanghaje. Vzorky prošly speciálním roentgenem, který v nich mohl odhalit až 6 druhů těžkých kovů jako antimon, arsen, kadmium, chrom, rtuť a olovo. Všechny jsou toxické a trvale poškozují lidské zdraví.

Některé z testovaných hraček překračovaly obsahy těžkých kovů 200 krát čínské normy a dokonce tisíckrát normy americké.

Neprošly ani některé hračky, jejichž výrobci mají certifikaci kvality. Například autíčko pro děti obsahovalo podle studie Greenpeace asi jednu promile olova. Vedení firmy se ale bránilo, že certifikát získalo od čínské vlády.

Podle jednoho z manažerů čínského úřadu certifikace a inspekce může být rozdíl v hodnotách způsoben různými testovacími metodami. Zatímco Greenpeace podle něj zjišťovala celkové množství těžkých kovů na povrchu výrobku. Čínská vláda používá údajně sofistikovanější metody.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme