‚Řada lidí se ani nestihla schovat.‘ Nejméně 25 lidí zemřelo při tornádech v Tennessee

Nejméně 25 lidí zabila tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee a v úterý časně ráno místního času (kolem poledne našeho času) zasáhla město Nashville a okolí. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Předchozí bilance hovořila o 22 obětech. Tennessee je jedním ze 14 států, v nichž se v úterý konaly primární volby amerických demokratů. Všechny volební místnosti tak mohly zůstat otevřené až do 21.00, tedy 4.00 našeho času.

Fotogalerie Nashville Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Udeřilo tak rychle, že řada lidí neměla čas se ukrýt,“ sdělil starosta okresu Putnam Randy Porter s tím, že mnoho z těchto lidí v době příchodu bouře spalo.

Březnové počasí by nemělo vybočovat z normálu. Příští týden bude ještě sněžit, pak se oteplí

Číst článek

Tornádo pobořilo asi 140 budov a 44 tisíc lidí připravilo o dodávky elektřiny, napsala agentura AP s odvoláním na úřady.

Poničené budovy a zraněné hlásí hlavně východní předměstí Nashville Mt. Juliet. „Jsou tu plynová potrubí, ze kterých uniká plyn, elektrické vedení stržené na zem a ke zraněným jsou přivoláváni záchranáři,“ uvedlo místní oddělení policie.

„Pokračujeme v pátrání po zraněných,“ dodali policisté. Zasaženo je i centrum města, kde vichr vyrazil okna historického kostela.

Guvernér Bill Lee řekl, že několik lidí se stále pohřešuje. „Máme mrtvé v celém státě,“ dodal. Státním zaměstnancům, kteří nejsou na svých postech nezbytní, doporučil zůstat doma, dokud z vrtulníku nezhodnotí škody.

Americkým státem Tennessee se prohnala tornáda, zemřelo nejméně 25 lidí. Tornáda zasáhla město Nashville a okolí. | Foto: Mark Humphrey/ANA/Latin America News Agency | Zdroj: Reuters

Tornáda, jež zasáhla Tennessee, byla součástí bouří, jež se přehnaly východem USA od Alabamy na jihu po Pensylvánii na severu. Silně pršelo ve dvou ze 14 států, jichž se týkaly úterní primárky.

V USA se sčítají výsledky volebního superúterý. Biden vede v osmi státech, Sanders ve čtyřech

Číst článek

„Je tu pár tragických případů. V jednom spadl na auto strom. Asi dvě desítky lidí skončily v nemocnici,“ uvedl podle televize CNN starosta Nashvillu John Cooper. Dodal, že v oblasti Nashvillu je 169 volebních místností a pro 15 z nich muselo být určeno náhradní volební místo. V některých okrscích se volební místa otevřela se zpožděním a to se očekává i v případě ohlášení výsledků.

Obyvatelka jedné z tornádem zasažených oblastí, která neuvedla své jméno, řekla televizi WTVF, že tornádo ji probudilo ze spánku, když jí z dvojdomku odtrhlo část střechy.

„Mám štěstí, že se moje strana neutrhla, ale střecha na druhé polovině je úplně stržená,“ řekla. „Když jsi uvnitř, je to dobré. Ale jakmile vyjdeš ven a uvidíš, co se stalo, je to špatné,“ dodala. Podle energetiků je bez proudu 44 tisíc odběratelů. Škody utrpělo i místní letiště, vzdálené asi 12 kilometrů od centra města. Tornádo tam zničilo několik hangárů.

Spoušť po tornádu na letišti ve městě Nashville | Foto: Harrison McClary | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme