‚Je mi to vážně líto, a to je všechno.‘ V Tennessee po devíti letech popravili zločince

Americký stát Tennessee ve čtvrtek po devíti letech popravil odsouzeného zločince. Smrtící injekcí skončil v nashvillské věznici život muže potrestaného za znásilnění a vraždu sedmileté dívky. Nepomohl mu ani protest proti využití kombinace látek v injekci, které podle jeho advokáta mohou způsobovat popravovanému bolest, uvedla agentura AP.

Nashville Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devětapadesátiletý Billy Ray Irick byl soudem shledán vinným ze zločinů spáchaných na dívce z města Knoxville, o kterou měl v roce 1985 pečovat

Devětapadesátiletý Billy Ray Irick byl soudem shledán vinným ze zločinů spáchaných na dívce z města Knoxville, o kterou měl v roce 1985 pečovat | Foto: Tennessee Department of Corrections/Handout | Zdroj: Reuters

Devětapadesátiletý Billy Ray Irick byl soudem shledán vinným ze zločinů spáchaných na dívce z města Knoxville, o kterou měl v roce 1985 pečovat. „Chci jen říci, že je mi to vážně líto, a to, to je všechno,“ zněla podle AP jeho poslední slova.

Soud před popravou zamítl žádost o její zrušení, které chtěl Irickův advokát kvůli údajně nevhodné kombinaci látek v injekci. V Tennessee se totiž k utišení bolesti z používaných jedů nasazuje do smrtící směsi midazolam, jehož účinnost advokát Iricka spolu s obhájci dalších odsouzenců zpochybnil.

Spor o smrtící injekce. Německá firma žaluje Nebrasku za použití svých výrobků k popravám

Číst článek

Krátce po aplikaci injekce začal popravovaný muž ztěžka dýchat, vydávat hrdelní zvuky a kašlat. Soudní asistent se pokoušel zkontrolovat jeho stav, ale podle AP se nesetkal se žádnou odezvou. Za dalších několik minut byl Irick prohlášen za mrtvého.

Tennessee patří k těm americkým státům, kde jsou sice popravy legálním nástrojem trestání zločinců, avšak používají se velmi zřídka. Předchozí se konala v roce 2009, kdy byl popraven muž, který při loupeži v obchodě zavraždil tři lidi.

Jedním z důvodů malého počtu popravených je fakt, že se věznicím nedostává medikamentů použitelných ve smrtících injekcích, neboť někteří výrobci své produkty odmítají k popravám poskytovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme