Teorie o sestřelení letadla IS jsou propagandou proti Egyptu, tvrdí Sísí

Teorie o sestřelení ruského dopravního letadla Islámským státem jsou propagandou proti Egyptu. V rozhovoru pro britskou televizní stanici BBC to uvedl egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí. Egyptské i ruské úřady už upozornily, že je ještě příliš brzy na to hovořit o příčinách katastrofy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí

Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí | Zdroj: Reuters

Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí se svým výrokem ohradil proti dohadům, že letadlo sestřelili ozbrojenci takzvaného Islámského státu.

Podobné spekulace by totiž mohly negativně ovlivnit například cestovní ruch, a zemi tak ekonomicky uškodit.

„Na zprávě, která je nepotvrzená, si zakládají také zahraniční letecké společnosti. Ty odklonily své lety mimo prostor Sinajského poloostrova. Je to ukázka toho, že podobné spekulace můžou ovlivnit spoustu věcí,“ dodává blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Sísí také televizi BBC řekl, že armáda má oblast v okolí nehody plně pod kontrolou. Kousek dál ale podle zpravodaje Českého rozhlasu začíná oblast, kde už dva a půl roku zuří boje mezi egyptskou armádou a ozbrojenci.

„Problémem také je, že egyptská vláda uvalila informační embargo na situaci na Sinaji. Žádná média tak nesmí pokrývat situaci přímo na místě, takže jsme odkázáni pouze na tiskové zprávy egyptského ministerstva obrany. I ty říkají, že v poslední době došlo k několika útokům ozbrojenců proti egyptským bezpečnostním cílům,“ dodává Macháček.

Americká družice prý zachytila v době zkázy airbusu tepelnou stopu nad Sinajem

Číst článek

Egyptská vláda dnes také oznámila, že ukončila pátrací práce v místě nehody. Podařilo se vyprostit 196 z celkového počtu 224 obětí.

„To je zřejmě možné připsat tomu, že letadlo bylo úplně roztříštěné, byl tam požár a trosky byly rozeseté v okruhu několika kilometrů. Všechna těla obětí se proto zřejmě nepodaří vyprostit,“ uzavírá Macháček.

Egyptské i ruské úřady už upozornily, že vyšetřování katastrofy může trvat měsíce. „Analýza černých skříněk už skutečně začala. Jsme ale stále v prvních hodinách či dnech vyšetřování. Tato práce obvykle trvá celé týdny, nikoliv dny. Musíme si tedy být nejdříve jisti přesností informací. Nevidím žádný důvod k odvážným dohadům o příčinách katastrofy,“ řekl ruský velvyslanec v Egyptě Sergej Kirpičenko.

Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo s 224 lidmi na palubě | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme