Většina vody uložené ve fukušimské elektrárně je stále radioaktivní, TEPCO plánuje další čištění

Většina radioaktivní vody uložené v jaderné elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 zničilo zemětřesení a následná vlna tsunami, stále není dostatečně vyčištěná. Bude třeba dalšího pročištění, než bude možné ji vypustit zpět do oceánu. V pátek o tom informoval provozovatel Fukušimy firma TEPCO.

Fukušima Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima znovu unikla vysoce radioaktivní voda

Nádrže s radioaktivní vodou v japonské elektrárně | Zdroj: Reuters

Firma TEPCO v minulých letech uvedla, že z vody dokáže odstranit všechny radioaktivní prvky s výjimkou tritia, které podle expertů v malém množství nepředstavuje nebezpečí.

V pátek TEPCO oznámilo, že podle studií voda stále obsahuje i další prvky. Více než 80 procent z 900 tisíc tun vody uložených ve velkých nádržích překračuje limity radioaktivity pro vypuštění vody do životního prostředí. Proto firma hodlá v čištění vody pokračovat.

Japonsko po Fukušimě přiznalo první úmrtí v důsledku ozáření v jaderné elektrárně

Číst článek

Experti stále diskutují o tom, co udělat s vodou použitou na chlazení poškozených reaktorů ve Fukušimě. Rybáři a místní obyvatelé se staví proti jejímu vypuštění do oceánu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme