V elektrárně, která zásobuje pětinu Polska, vypadlo 10 z 11 bloků. Uživatelé ale nic nepoznali

Největší polská tepelná elektrárna u Belchatówa se téměř zastavila. K výpadku došlo na 10 z 11 bloků. Příčinou havárie byla podle prvních informací porucha v jistícím systému.

Bełchatów Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tepelná elektrárna Bełchatów

Tepelná elektrárna Bełchatów | Zdroj: flickr.com | CC BY 2.0

Dosluhující elektrárna Belchatów zásobuje proudem pětinu Polska, ve chvíli havárie pokrývala 17 procent polské spotřeby a více než 11 milionů domácností. Ty ale nic nepocítily, protože výpadek se podařilo okamžitě nahradit importem elektřiny z Německa a Švédska.

Stejným energetickým mostem Polsko pomáhá Švédsku v době silných mrazů. Elektrárna Belchatów patří k největším znečišťovatelům ovzduší v Evropě a její provoz má být utlumený v roce 2025.

Podle žebříčku WWF je elektrárna na šestém místě v produkci oxidu uhličitého. Minulý rok ale firma PGE Polska Grupa Energetyczna, jejíž dceřiná společnost elektrárnu vlastní, představila plán transformace. V něm popsala, že do roku 2050 chce dosáhnout klimatické neutrality.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme