Teprve druhá Hollandova milost. Udělil ji ženě, která zavraždila násilnického manžela

Francouzský prezident Francois Hollande udělil milost ženě, která v roce 2012 zavraždila svého násilnického manžela. Oznámila to kancelář prezidenta. Jacqueline Sauvageová byla v roce 2014 odsouzena k deseti letům vězení za to, že loveckou puškou zastřelila muže, který ji desítky let tloukl. Odvolací soud loni rozsudek potvrdil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande

Francois Hollande | Foto: CC BY-SA 3.0, Matthieu Riegler

„Prezident republiky se domnívá, že Sauvageová již nemá být ve vězení, ale u své rodiny,“ uvedl ve sdělení Elysejský palác. Hollande nařídil, aby byla matka tří dcer okamžitě propuštěna. Právě dcery s pomocí právníků a petice se statisíci podpisů vytrvale bojovaly za osvobození své matky.

„Jsem velmi dojata, je to ohromná radost. Rozbrečela jsme se z toho, je to skvělé. Věřily jsme v to, ale ne úplně,“ reagovala na oznámení prezidentského úřadu jedna z dcer 69leté ženy, kterou citoval server deníku Le Monde. Žena je z obce La Selle-sur-le-Bied, která leží asi 100 kilometrů jižně od Paříže.

Udělování prezidentské milosti je ve Francii ojedinělé. Hollande od svého nástupu do funkce omilostnil kromě Sauvageové pouze jednu osobu. A to nejdéle vězněného člověka v zemi, který tak mohl být v roce 2013 podmíněně propuštěn po 38 letech za mřížemi.

Léta se prezidentské milosti ve Francii vyhlašovaly zpravidla po každém zvolení nové hlavy státu a týkaly se plošně některých menších přečinů, například pokut za parkování a další porušení dopravních předpisů. Od roku 2008 jsou prezidentské milosti omezeny na jednotlivé případy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme