Terezínský dozorce Viel si už trest neodpyká

Bývalý dozorce z koncentračního tábora Terezín Julius Viel zemřel na rakovinu. 84letému Vielovi vyměřil loni v dubnu soud v jihoněmeckém Ravensburgu 12 let vězení za vraždu sedmi židovských vězňů z terezínského ghetta. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu byl Viel 15. února propuštěn z vězeňské nemocnice do normálního zdravotnického zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julius Viel | Foto: ČTK/AP

Jeho stav se v posledních dnech prudce zhoršoval a zprávu o jeho smrti dnes oznámila německá agentura DPA s odvoláním na příbuzné a justiční kruhy.

Julius Viel zemřel v civilní nemocnici, kam byl nedávno přeložen z vazby, v níž byl zadržován od podzimu roku 1999. V poslední době se prakticky nacházel ve stavu klinické smrti, a Nejvyšší soud proto odložil na neurčito odvolací řízení. Viel svou vinu popíral v plném rozsahu a proti původnímu rozsudku se odvolal. Stejně tak ale učinil státní zástupce, který pro něj požadoval doživotí.

Proces s terezínským vrahem se táhl více než čtvrt století. Poprvé bylo vyšetřování zahájeno v polovině 60. let, kvůli nedostatku důkazů ale bylo odloženo. Obnoveno bylo až na základě nového svědectví v roce 1997. Tehdy se proti Vielovi rozhodl vypovídat jeden z jeho bývalých podřízených, pozdější profesor ekonomie v Kanadě Adalbert Lallier.

Eva Ziliziová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme