Termín pro vypracování irácké ústavy prodloužen

Irácký parlament o týdnen prodloužil termín pro předložení návrhu nové ústavy. Komisi, která připravuje základní zákon, se totiž na návrhu nové irácké ústavy do půlnoci nepodařilo shodnout. A to především na klíčových bodech, mezi které patří rozsah autonomie pro některé oblasti, dělení zisku z ropy a role islámu ve společnosti. Pro odklad hlasovalo všech 237 přítomných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Prezident Džalál Talabání byl vývojem zklamán. "Přál jsem si, aby text byl na této schůzi předložen a ne aby se rozhodovalo o odkladu," řekl. Pokud se ani v prodloužené lhůtě nepodaří na textu ústavy dohodnout, bude podle ministra plánování Bahrama Sáliha parlament rozpuštěn a vypsán termín nových voleb. Ty by se měly konat nejpozději do 10. října.

Americký prezident George Bush vzal na vědomí týdenní odklad a zároveň ocenil úsilí iráckých politiků dosáhnout kompromisu. Obdobně se vyjádřila i americká ministrině zahraničí Condoleeza Riceová. "Iráčané, ať už jsou to sunnité, šíité, Kurdové či jiní, učinili při sepisování ústavy velký pokrok včetně kompromisů nad choulostivými tématy," dodala Riceová.

To, že návrh nové ústavy měl být parlamentu předložen do dnešní půlnoci, stanovil prozatímní základní zákon. Ten po invazi pomáhali sestavovat Američané. Žádost komise o prodloužení termínu vyžadovala změnu tohoto zákona, pro niž je zapotřebí dvoutřetinová většina poslaneckých hlasů.

Americké vládě se podle zdrojů blízkých Bílému domu irácký vývoj vůbec nelíbí. Dodržení termínu bylo pro Washington klíčové. Na druhé straně se ozývají hlasy, že týdenní odklad nic neznamená a rozhodující bude kvalita ústavy, a to, zda zaručí celistvost a charakter státu, který by byl pro Spojené státy přijatelný.

Také americká média vidí jako nejspornější body federální charakter státu, roli islámu, práva žen a rozdělení zisků z ropy. Prezident Bush je i kvůli nejasnostem okolo Iráku méně populární než byli v této fázi druhého volebního období Ronald Reagan a Bill Clinton.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme