'Terminátoři' se spojili. Schwarzenegger a Macron zachraňují planetu

Když akčnímu filmovému hrdinovi Arnoldu Schwarzeneggerovi teklo do bot, vždy si dokázal obstarat pomoc. Jeho nejnovějším rivalem je miliardář, který velí armádě a má neomezený přístup k jaderným zbraním. V twitterové válce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem proto Schwarzenegger uzavřel neobyčejné partnerství s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, píše The Washington Post.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron a Arnold Schwarzenegger.

Emmanuel Macron a Arnold Schwarzenegger. | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

„Bylo mi velkou ctí setkat se s prezidentem Macronem, a společně s ním bojovat za budoucnost s čistou energií. Je to skvělý vůdce," cituje The Washington Post Schwarzeneggera, velkého obhájce ekologických aktivit, který se v roli guvernéra snažil zakomponovat svou „zelenou víru" do politického a hospodářského života Kalifornie.

Prezident Trump a někdejší republikánský guvernér už měsíce svádějí boj na sociálních sítích.

Schwarzenegger nejdříve Trumpa kritizoval za jeho rétoriku a polarizující volební kampaň.

Trump zase udeřil na citlivou strunu a připomněl Schwarzeneggerovi nepříliš podařené angažmá v celoamerické televizní soutěži The Apprentice. Tu sám Trump úspěšně moderoval celých jedenáct let.

Schwarzenegger ale v kritice pokračuje. A přitvrdil ji zejména poté, co Trump oznámil odstoupení Spojených států od pařížské klimatické dohody.

Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody. Je moc drahá, tvrdí Trump

Číst článek

Tento krok podle mnohých amerických i zahraničních politiků a expertů může zbrzdit a zkomplikovat světové úsilí v boji proti globálnímu oteplování.

Schwarzeneggerova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Zradil prezidentské povinnosti. Ale jeden muž nemůže zničit náš pokrok, naše revoluční úsilí o čistou energii. Jen já to umím vyřešit," uvedl sebevědomě exguvernér a jeden z vůbec nejúspěšnějších amerických herců.

Zelená budoucnost

Poslední úder přišel od Schwarzeneggera před několika dny. Podle listu The Washington Post sice není jasné, kde se s Macronem zrovna nacházeli, ale bývalý akční hrdina ve videu hovoří o tom, že společně debatovali o „environmentálních otázkách a zelené budoucnosti".

Potom otočí kameru na Macrona. „Společně přispějeme k tomu, abychom naší planetu učinili opět velkou" – prohlašuje Macron v narážce na Trumpův klíčový volební slogan „Make America Great Again".

To, že se Macron družil se Schwarzeneggrem, není nikterak překvapující. „Macron se stal miláčkem a hlavním mluvčím umírněných světových politiků, rázným obhájcem radikálního centrismu a globalizace. A teď také bojovníkem proti klimatickým změnám," připomíná The Washington Post.

'Jsme hluboce zklamaní.' Trump rozhodnutím o klimatické dohodě rozzlobil svět

Číst článek

Když Trump v červnu odvrhl pracně vyjednanou celosvětovou dohodu, ozval se nový francouzský prezident okamžitě.

„Myslím si, že je to chyba, jak pro Spojené státy, tak pro celou planetu. Vědcům, inženýrům, podnikatelům a všem odpovědným občanům, kteří jsou rozhodnutím amerického prezidenta zklamáni, nabízím ve Francii nový domov. Vyzývám je: přijďte k nám a spolupracujte s námi," prohlásil tehdy.

Macron i Schwarzenegger sdílejí nejen podobné názory na životní prostředí. Oba také neváhají veřejně a bez servítek kritizovat prezidenta Trumpa. Jako by se tito dva novodobí terminátoři hledali, uzavírá The Washington Post.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme