Exšéf baskických separatistů Ternera bude propuštěn, musí ale zůstat v domácím vězení v Paříži

Francouzský soud ve středu rozhodl o propuštění někdejšího dlouholetého vůdce baskické separatistické organizace ETA. José Antonio Urrutikoetxea, známější pod jménem Josu Ternera, bude propuštěn ve čtvrtek, musí ale zůstat v domácím vězení v Paříži a bude nosit elektronický náramek, uvedla agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve francouzských Alpách byl zatčen historický vůdce baskické separatistické organizace ETA José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera. Snímek pochází z roku 2000

José Antonio Urrutikoetxea, známější pod jménem Josu Ternera, bude propuštěn ve čtvrtek. | Zdroj: Reuters

Devětašedesátiletý Ternera byl zadržen loni v polovině května ve francouzských Alpách po 17 letech na útěku. Francouzská justice ho předtím dvakrát odsoudila v nepřítomnosti, a to v letech 2010 a 2017. První rozsudek mu uložil sedm let vězení za „zločinné spolčení za účelem terorismu“. Druhý se pak týkal rovněž „účasti na zločinném spolčení za účelem terorismu“ a uložil mu osm let za mřížemi.

Našli ho po 17 letech v městečku Sallanches. Španělští a francouzští policisté zatkli exvůdce ETA

Číst článek

Ternera má podle španělských médií rakovinu. Podle rozhodnutí odvolacího soudu musí nyní šest měsíců zůstat v Paříži a nesmí opustit Francii. Španělská justice již několikrát žádala francouzské úřady o Ternerovo vydání.

V ETA se Ternera rychle ujal moci v 70. letech a organizaci vedl i celé následující desetiletí. Nejprve prosazoval strategii atentátů, později linii vyjednávání se španělským státem.

Granát a falešné dokumenty

Poprvé byl zatčen ve městě Bayonne v jihozápadní Francii v roce 1989. U sebe měl granát a falešné dokumenty. O rok později si vyslechl rozsudek deset let vězení a po propuštění na svobodu v roce 1996 byl vyhoštěn do Španělska. V roce 1998 byl zvolen do baskického regionálního parlamentu. O rok později se stal jedním ze tří členů týmu ETA, který neúspěšně vyjednával se španělským státem.

V 87 letech zemřel španělský spisovatel Juan Marsé. Před dvanácti lety získal Cervantesovu cenu

Číst článek

V roce 2002 se začal ukrývat - začalo se tehdy totiž mluvit o jeho zapojení do atentátu na kasárna španělské policie z roku 1987 v Zaragoze na severu Španělska. Zemřelo při něm 11 lidí, včetně pěti dětí.

ETA, jejíž půl století trvající separatistický boj si vyžádal přes 800 obětí, oficiálně zanikla v roce 2018. V prohlášení tehdy uvedla, že jako organizace skončila, ale že její bývalí členové budou nadále usilovat o nezávislé, sjednocené a socialistické Baskicko. Už v roce 2011 ETA oznámila, že s konečnou platností zastavila ozbrojený boj za nezávislost Baskicka, a v dubnu 2017 prohlásila, že se vzdá i všech svých zbraní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme