Teror ovlivňuje život na každém kroku, popisuje zpravodaj Paříž týden po útocích

Týden po útocích teroristů se život ve Francii vrací k normálu jen pomalu. Pařížané se od minulého pátku učí žít s teroristickou hrozbou v podvědomí. „Ovlivňuje to tady život na každém kroku. Mluví se hlavně o tom, co bude dál,“ popisuje přímo z Paříže zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci střeží vánoční trhy na Champs-Elysees v Paříži | Zdroj: Reuters

Při atentátech ve francouzské metropoli minulý pátek zahynulo 130 lidí a dalších více než 350 utrpělo zranění. Nejvíc lidí zemřelo v koncertním sále Bataclan, dalšími cíli teroristů byly restaurace a fotbalový stadion v Saint-Denis.

Policie od té doby provedla stovky razií, podařilo se jí zlikvidovat i hlavního strůjce útoků Abdelhamída Abaaouda. Experti ale varují, že teroristické nebezpečí kvůli zradikalizovaným muslimům nemizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náladu ve francouzském hlavním městě týden po útocích teroristů popsal zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Aktuálně teroristé zajali turisty v hotelu Radisson v Bamaku. Sledují Pařížané, co se v Mali děje?

To mohu potvrdit. Viděl jsem, jak v několika restauracích se lidé přímo zvedali od stolu a šli se dívat na velkou televizi. Pařížané samozřejmě vědí velmi dobře, co se tam děje, mají svou zkušenost.

Prezident Hollande okamžitě nabídl pomoc a před chvílí odletělo asi 50 speciálních jednotek do Mali, kde se pokusí pomoci s operací a zajištěním bezpečí Francouzů, kteří tam jsou.

Pařížané stále přicházejí na náměstí Republiky zapalovat svíčky za oběti útoků | Foto: Reuters

Minulý víkend byly v Paříži zrušené veškeré sportovní a kulturní akce. Začínají se už obnovovat?

Jenom hodně pomalu. V hotelích až o 50 procent klesají rezervace, lidé ruší cesty do Paříže. To je takový ten bezprostřední důsledek událostí. Ale samozřejmě to ovlivňuje život na každém kroku.

Například fotbalisté Paris Saint-Germain, kteří o víkendu hrají v Bretani, mají zvláštní ochranku. Vůbec se mluví o tom, jak budou vypadat sportovní zápasy, protože například pro fanoušky soupeře v první lize je teď o víkendu zakázáno cestovat se svým mužstvem. A například v úterý bude schůzka na ministerstvu vnitra, jak bude vypadat fotbalové Euro a jestli nebudou zakázané oblíbené fanouškovské zóny.

Elysejský palác dnes ohlásil vzpomínkové akce za oběti útoků. Už se ví, jaký budou mít scénář?

Proběhnou příští pátek, začnou v půl jedenácté přímo za účasti prezidenta Hollanda. Příslušníci Republikánské gardy ponesou portrét každé z obětí. Bude to mít částečně soukromý charakter, protože přímo v Invalidovně budou rodiny obětí. Ale veřejnost bude mít možnost se také účastnit, bude zřejmě mimo Invalidovnu na velkém náměstí.

V každém případě to bude srovnatelné s tím, co se tady dělo po Charlie Hebdo, kdy se v Paříži konala obrovská demonstrace na památku obětí. Něco podobného, samozřejmě s mnohem intimnějším pozadím, proběhne v Paříži za týden.

Vyšetřování útoků v Paříži. Ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme