Teror v Burkině Faso. Kdo jsou Obránci islámu? Otevřel džihád v západní Africe novou frontu?

Zaútočili po setmění na nic netušící cíl: bezbranné zákazníky restaurace. Zabili nejméně 18 lidí, další zranili. Bitva s teroristy v Ouagadougou připomněla nové jméno džihádu: Ansarul Islam. Co je zač? A jak velkou hrozbu představuje? Odpovídá zpravodajský server stanice BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Otázky a odpovědi Ouagadougou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámští radikálové z Burkiny Faso se přidávají k ozbrojenému povstání islamistů v Mali (archivní snímek z roku 2012). Dnes už má Burkina Faso i "vlastní" džihádisty: říkají si Ansarul Islam neboli Obránci islámu.

Islámští radikálové z Burkiny Faso se přidávají k ozbrojenému povstání islamistů v Mali (archivní snímek z roku 2012). Dnes už má Burkina Faso i "vlastní" džihádisty: říkají si Ansarul Islam neboli Obránci islámu. | Zdroj: Profimedia

Detaily o krveprolití, jež se v noci na pondělí odehrálo před tureckou restaurací Istanbul v Ouagadougou, se teprve postupně vynořují, včetně konečného počtu jeho obětí. Zatím víme, že mrtvých je celkem 20, a to včetně dvou útočníků, a že mezi zavražděnými je minimálně jeden cizinec - úmrtí svého občana v pondělí odpoledne potvrdila Francie.

Teroristé zabili při útoku v Burkině Faso 18 lidí. Stříleli v turecké restauraci

Číst článek

V něčem už má ovšem vláda Burkiny Faso definitivně jasno. "Tohle je teroristický útok," prohlásil na pondělní tiskové konferenci ministr komunikace Remi Dandjinou.

Burkina Faso sdílí značnou část hranice s Mali, jímž před několika lety vítězně táhli džihádisté, a ti stále nebyli poraženi, mezinárodní snaze navzdory. Fronta boje s islamistickými skupinami se otevírá i v sousedních státech, které trápí časté výboje teroristů. Je mezi nimi i politicky nestabilní Burkina Faso, už tak hojně sužovaná vlastními problémy. 

Kdo jsou islamisté v Burkině Faso?

Není to tak dávno, kdy se hlavní město Burkiny Faso vzpamatovávalo z velkého masakru spáchaného džihádisty. V lednu 2016 zemřelo v Ouagadougou 30 lidí při útoku, pod který se poté podepsala Al-Káida islámského Maghrebu (AQIM).

Nicméně AQIM není jediná islamistická síť v regionu. Hranice mezi džihádistickými skupinami bývají propustné a proměnlivé a v Burkině Faso se nedávno vynořilo další zastřešující hnutí, upozorňuje BBC: Ansarul Islam neboli Obránci islámu. 

"Obránce islámu" řídil radikální kazatel známý jako Ibrahím Malam Dicko, původem ze severu země. Podle všeho má za sebou zkušenosti z války v Mali, kde bojoval za organizaci Hnutí za jednotu a džihád v západní Africe (známého pod francouzskou zkratkou MUJAO, resp. anglickou MUJWA).

V roce 2013 padl do rukou vojáků z mezinárodní mise a nějakou dobu strávil v Mali za mřížemi, než vyšel z vězení a po návratu do rodné Burkiny Faso své zkušenosti přetavil právě do Ansarul Islam. Nové stoupence, a tedy i vojáky, nabíral díky svým plamenným kázáním.

Vláda Burkiny Faso Dicka považuje za veřejného nepřítele a usiluje o jeho likvidaci. Na konci letošního června se na neověřeném facebookovém profilu hnutí objevilo oznámení, že Ibrahím Malam Dicko je již po smrti a do čela Ansarul Islam místo něj nastoupil nový vůdce Džafar Dicko. 

Jak velká je hrozba?

Jak bylo řečeno už výše, Burkina Faso má za sebou velmi neklidnou existenci plnou ozbrojených střetů a převratů, která bohužel stále není minulostí - viz nedávný pokus o puč na podzim 2015. Vratká politická situace jde ruku v ruce s velmi slabým hospodářstvím, chudobou a nízkou vzdělaností populace.

Na rozdíl od nich jsou násilné výboje islamistů, které cílí na civilisty a soukromý majetek, poměrně mladým jevem. Ale množí se:

  • leden 2016: už zmíněný masakr v Ouagadougou, kdy ozbrojenci Al-Káidy přepadli hotel a zabili 30 lidí včetně cizinců; 
  • prosinec 2016: povraždění 12 vojáků v Nassoumbou u hranic s Mali; k němu už se přihlásilo nové hnutí Ansarul Islam;
  • březen 2017: přepadení dvou policejních stanic na severu země, tři mrtví
  • rovněž březen 2017: výhrůžky školám přetavili islamisté v praxi; přepadli a vypálili školu, odkud unesli dva lidi.

Ovlivňuje teror každodenní život? 

Informace o přibývajících útocích vyvolaly ve společnosti paniku a obavu, že džihádisté mohou udeřit kdykoli a kdekoli. Mnozí lidé se bojí, že základna na severu země představuje pro Ansarul Islam jen začátek. 

Dívali se, jestli se běloši hýbou. Útok teroristů v Burkině Faso nepřežilo víc než 20 lidí

Číst článek

Obyvatelé severu se mezitím snaží dostat z dosahu nebezpečí. "Spousta domů je teď opuštěných. Ekonomická aktivita je utlumená, už tu nemáme ani noční život. Lidé ze Západu, kteří jsou (pro islamisty) cenným zbožím, odjeli," popsal BBC s prosbou o zachování anonymity muž z města Djibo nedaleko od hranic s Mali.

Oblast sužují také častá loupežná přepadení, ozbrojení islamisté rabují obchody a okrádají lidi. 

"Když se blíží, střílí do vzduchu. Lidé prchají ze svých domovů a vrací se, teprve když jsou (islamisté) pryč," líčí jiný obyvatel severu, který žije v obci Inata. "Ne vždycky zabíjejí. Často jen rabují. Máme strach. Moje škola je zavřená, stejně jako ostatní v (pohraniční) provincii Soum, včetně madras (islámských náboženských škol, pozn. red.)."  

Proč se bojí vláda?

Ansarul Islam si může na své konto připsat jedno prvenství: jsou první domácí odnoží džihádu v Burkině Faso.

Už sám fakt, že mu na domácím hřišti přímo pod rukama vyrostla nebezpečná islamistická vzpoura, představuje pro prezidenta Rocha Marca Christiana Kaborého a jeho vládu dostatečně nelichotivou vizitku. Jenže problém je ještě hlubší.

Dlouholetý vládce Burkiny Faso Blaise Compaoré se během své více než dvacetileté vlády opíral o svou elitní gardu Regiment prezidentské bezpečnosti (RSP). RSP nechvalně proslula jako železná pěst Compaoréova režimu a po povstání v roce 2014 a Compaoréově útěku za hranice se pokusila uzurpovat politickou moc v zemi, až byla v září 2015 poražena a rozpuštěna.

Její někdejší členové, vybavení vojenským výcvikem a plejádou bojových zkušeností, se následně rozprchli z hlavního města - a dnes státní zpravodajské složky tvrdí, že mezi nimi a vedením Ansarul Islam zachytily čiré kontakty. To potvrdilo dlouhodobé obavy, že tito elitní bojovníci našli nebezpečné uplatnění v řadách džihádistů.

Jak se bránit?

Dělá vláda vše, co může? Většina místních o tom není přesvědčena, píše z Burkiny Faso BBC. Na ulicích měst, včetně hlavního Ouagadougou, roste mezi lidmi frustrace, která prosvítá i z diskusí na internetových fórech. 

Úřady útoky pravidelně odsuzují a slibují, že islamisty zkrotí příslušnými "kroky". Jenže ty podle kritiků jaksi nejsou vidět - až na restrukturalizaci ministerstev bezpečnosti a obrany, která ovšem zatím nepřinesla hmatatelnou úlevu. 

Na druhou stranu platí, že i kdyby vláda měla tu nejlepší vůli, v zemi chudé na finanční i lidské zdroje má poněkud svázané ruce. Letos na jaře tak oznámila, že stahuje své vojáky ze zahraničních mírových misí. Jednotky, které bojovaly za klid v Mali či Súdánu, teď mají ještě naléhavější úkol: střežit a bránit svůj domov. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme