Pomáhal jim prominentní návštěvník konzulátu a imám z Los Angeles. Co uvádí odtajněný spis k 11. září?

Z velké části začerněný dokument o 16 stranách zveřejnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer, jen pár hodin poté, co se americký prezident Joe Biden zúčastnil vzpomínkových akcí v New Yorku a Pentagonu. Nově odtajněný materiál přibližuje okolnosti, které předcházely útokům z 11. září, a podle Bidena budou následovat další.

Dokumenty Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané si připomínají 20 let od největších teroristických útoků

Američané si připomínají 20 let od největších teroristických útoků | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Šestnáctistránkový dokument je založen především na výsleších svědka z listopadu 2015, který v té době žádal o americké občanství. Jeho identita zůstává čtenářům skrytá, podle dokumentu ale pracoval na saúdskoarabském konzulátu v Los Angeles.

Tento člověk vedl o několik let dříve opakované kontakty s občany Saúdské Arábie, kteří podle vyšetřovatelů poskytli „významnou logistickou podporu“ několika únoscům z 11. září.

Dokument výslovně zmiňuje teroristy Navafa al-Hazmiho a Khalida al-Mihdhara, kteří se dostali do Spojených států začátkem roku 2000. Hazmi a Mihdhar se nakonec stali jedněmi z pěti únosců letadla, které teroristé Al-Káidy namířili 11. září 2001 na Pentagon.

11. září

Tři unesená letadla pilotovaná islamistickými teroristy před 20 lety narazila do dvou newyorských mrakodrapů Světového obchodního centra a do Pentagonu. Čtvrtý letoun se zřítil do pole u obce Shanksville po souboji cestujících s teroristy. Při útocích zahynulo 2977 lidí. Zemřelo také 19 sebevražedných atentátníků pocházejících většinou ze Saúdské Arábie.

Podpora teroristům

Podle vyšetřovacího spisu se dvojce únosců vydávala za studenty, díky tomu se také oba do Spojených států dostali. Krátce po příjezdu do jižní Kalifornie se poprvé setkali se saúdskoarabským občanem Omarem al-Bajumim, který jim pomohl pronajmout si byt v San Diegu.

11. září 2001 pomáhal zachraňovat, v sobotu přišel na pietu. ‚Musel jsem tu být a uctít padlé,‘ říká McInnis

Číst článek

Právě on byl tím, kdo Hazmiho a Mihdharu před útoky z 11. září významně podporoval. Pomáhal jim s překlady, ale také s vyřizováním administrativních úkonů nebo šířením islámské literatury.

Bajumi byl častým návštěvníkem saúdského konzulátu v Los Angeles. Podle dokumentu se tam k němu vždy chovali „s obrovským respektem“ a jeho postavení bylo významnější než v případě mnoha jiných Saúdských Arabů, kteří konzulát navštěvovali.

V souvislosti s Bajumim dokument zmiňuje i jméno Usámy Basnana, velkého podporovatele Usámy bin Ládina – zakladatele teroristické organizace Al-Káida a strůjce útoků na New York a Washington z roku 2001.

„Analýza komunikace ukazuje, že zatímco se Hamzi a Mihdhar pohybovali v Los Angeles nebo San Diegu, Bajumi byl téměř v denním kontaktu s Usámou Basnanem… Zdroje tvrdí, že se Basnan znal s příbuznými Bin Ládina, kteří žili ve Spojených státech,“ uvádí zpráva.

Dokument zmiňuje, že v říjnu 1992 Basnan uspořádal ve Washingtonu večírek pro Omara Abdela Rahmána – Saúdského Araba známého pod přezdívkou „slepý šejk“, podezřelého ze zosnování bombového útoku na Světové obchodní centrum z roku 1993, při kterém zemřelo šest lidí.

„Několik zdrojů uvádí, že Basnan vyjadřoval Bin Ládinovi nadšenou podporu a popisoval ho jako postavu s „velkou autoritou“, která by mohla změnit svět ve prospěch islámu. Basnan schvaloval sebevražedné atentáty jako efektivní a vhodné prostředky k prosazení vlastních cílů a často vyjadřoval vzrušení a štěstí, když o sebevražedných atentátech slyšel,“ píše se v dokumentu.

Imám z Los Angeles

Druhým významným podporovatelem únosců z 11. září byl podle zprávy také Fahad al-Tumajri, imám z Mešity krále Fahada v Los Angeles, který také pracoval na tamním saúdskoarabském konzulátu. Podle aktuálně zveřejněného spisu ho několik zdrojů označilo za člověka s „extrémním“ vyznáním.

Přežili 11. září, zdravotními obtížemi ale trpí dodnes. 20 let po útocích přeživší bojují nejen s rakovinou

Číst článek

Dokument zmiňuje i zhruba sedmiminutový telefonát z roku 1999, kdy se Tumajri dovolal do Saúdské Arábie, konkrétně bratrům al-Khalídiovým, kteří se o pár let později dostali do nechvalně známého amerického vězení Guantánamo.

Dokument zmiňuje také jméno Alžířana pobývajícího v kanadském Montrealu Ahmeda Resama, který podle vyšetřovatelů plánoval 1. ledna 2000 odpálit bombu na letišti v Los Angeles. Tehdy 34letý člen Al-Káidy byl následně odsouzen k 37 letům vězení. Tumajri měl být podle dokumentu v kontaktu s lidmi napojenými na Resamovo „spiknutí“, což spis označuje za „znepokojující“.

Podle britské televize BBC opustili Bajumi s Tumajrim Spojené státy jen několik týdnů před 11. zářím.

Odpovědnost Saúdů

Dokument zveřejněný v den 20. výročí událostí popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, podle agentury AP ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích podílela saúdskoarabská vláda.

Přílet letadla, pád dvojčat a New York zahalený popelem. Teroristické útoky 11. září ve fotografiích

Číst článek

O jejím možném zapojení do atentátů se spekulovalo už krátce po 11. září 2001. Jen krátce po útocích totiž vyšlo najevo, že 15 z 19 útočníků pocházelo právě ze Saúdské Arábie. Z prominentní saúdskoarabské rodiny navíc byl i tehdejší vůdce teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin.

Jakékoliv zapojení do událostí z 11. září Saúdská Arábie dlouhodobě odmítá, její představitelé proto odtajnění dokumentů veřejně podpořili. Zveřejnění utajovaných dokumentů dlouhodobě požadovaly také rodiny obětí, které v minulosti zahájily soudní bitvu nejen proti Saúdské Arábii a také dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech.

Podle právníka Jima Kreindlera, který dotčené rodiny zastupuje, ale „zjištění a závěry vyšetřování FBI“ naopak potvrzují jejich argumenty, podle nichž Saúdská Arábie nese za útoky z 11. září odpovědnost.

V sobotu zveřejněný dokument ale není zdaleka posledním. Podle výnosu podepsaného Joem Bidenem je prozatím prvním z vyšetřovací spisů, které mají být americkými úřady ještě odtajněny.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme