Terorista zadržený v Polsku se pohyboval i v Česku. Byl členem komanda, které zaútočilo na Bataclan

Polsko ve středu oznámilo zadržení Maročana s vazbami na takzvaný Islámský stát. Polská prokuratura uvedla, že ho úřady zatkly už před dvěma lety. Byl to výsledek spolupráce amerických a evropských tajných služeb včetně české kontrarozvědky. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko ve středu oznámilo zadržení Maročana s vazbami na takzvaný Islámský stát. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jednalo se o jednoho z členů teroristického komanda, které zaútočilo na pařížský klub Bataclan,“ řekl Radiožurnálu Šticha. Maročan Murad T. se prokazoval v Rakousku vydaným dokladem syrského běžence. Do Polska přicestoval přes Česko.

 „V České republice byl na velmi krátkých návštěvách a po tu dobu, co byl na našem území, nevykonával žádnou nebezpečnou činnost nebo nechystal žádný teroristický útok,“ dodal mluvčí BIS. 

Nezdařený útok v Paříži. Terorista najel autem s výbušninami do policejní dodávky, nikoho nezranil

Číst článek

„V telefonu Murada T. jsme našli fotografie s návodem na výrobu výbušných improvizovaných zařízení, která mohou být odpálena s pomocí mobilu, a také objekty, kde mohly být výbušniny použity," uvedla ve středu bez upřesnění polská prokuratura. Ta celé jméno Maročana nezveřejnila, sdělila jen, že byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem.

Murad T. s teroristy podle vyšetřovatelů spolupracoval od prosince 2014 do září 2016 a pachateli útoku v Paříži Abdelhamidu Abaaoudovi pomáhal jako informátor. Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. Belgičana marockého původu Abaaouda zabila policie při následném zátahu na pařížském předměstí.

Maročan mířil do Německa

Prokuratura je podle deníku Rzeczpospolita přesvědčena, že Murad T. žádný útok v Polsku nepřipravoval, jeho konečným cílem zřejmě bylo Německo. Maročan je v Polsku obviněn ze spolupráce s teroristy a hrozí mu až osm let vězení, uvedla agentura Reuters s tím, že na proces čeká ve vazbě.

Prokuratura také uvedla, že se Maročan v prosinci 2014 zúčastnil schůzky v Turecku, kde byl mimo jiné Abaaoud a také radikálové, které v lednu 2015 zabila belgická policie během protiteroristické razie ve městě Verviers.

Zastřelený francouzský policista střežil i klub Bataclan. Oddaný člověk, vzpomínají kolegové

Číst článek

Osmadvacetiletý Murad T. původem z Casablanky se během pobytu v Evropě vydával za nezletilého syrského uprchlíka z Aleppa a několikrát svou identitu změnil. Podle deníku Rzeczpospolita se do západní Evropy dostal přes Řecko, Maďarsko, Srbsko a Maďarsko.

Za syrského nezletilého uprchlíka se začal vydávat v Srbsku, v Rakousku, kam se dostal z Maďarska, posléze změnil datum narození a v únoru 2015 požádal o povolení ke stálenému pobytu. Pod touto identitou pobýval ve Vídni, v Česku i v Polsku.

Z Rakouska pokračoval v březnu 2016 přes Česko do Polska, napsal deník Rzeczpospolita. V Rybniku měl podle médií pronajatý byt na polské jméno. Murad T. je také stíhaný za užívaní falešných identifikačních dokumentů, za což mu podle agentury AFP hrozí trest tři roky vězení.

Helena Berková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme