Německo si vzalo ponaučení z teroristického útoku na vánočním trhu v roce 2016, uvedl šéf vyšetřovatelů

Německé úřady od konce roku 2016 zabránily sedmi teroristickým útokům. V rozhovoru s listem Rheinische Post to řekl šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Vyjádřil také přesvědčení, že teroristický útok na návštěvníky berlínského vánočního trhu z prosince 2016, který si vyžádal 12 mrtvých, by se dnes takovým způsobem neodehrál.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie po útoku z 19. prosince 2016 kontrolovala další vánoční trhy | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní složky si z útoku nákladním autem, při kterém zemřela i jedna Češka, podle Müncha vzaly několik ponaučení. Postup úřadů při rozhodování o tom, zda budoucí tuniský atentátník Anis Amri může v Německu zůstat, nebyl důsledný, což by se dnes podle šéfa BKA nemohlo stát.

Francouzský soud udělil vysoké tresty ženám, které chtěly odpálit před katedrálou Notre-Dame auto

Číst článek

Dalším problémem bylo, že se tehdy vyšetřování Amriho trestných činů vedlo odděleně v několika spolkových zemích.

Za třetí se podle Müncha změnil přístup bezpečnostních úřadů k osobám, které podle nich představují vážné nebezpečí. V roce 2016 mělo Německo indicie, že by Amri mohl připravovat útok střelnými zbraněmi, což se ale nepotvrdilo.

Dnes by se úřady podle Müncha už nesoustředily tolik na toto konkrétní podezření, ale mnohem více na osobu podezřelého.

Od roku 2017 BKA využívá nový systém, který má pomoci mezi radikály najít ty skutečně nebezpečné. Na dříve používané osmistupňové škále, kde stupeň jedna znamenal největší riziko, byl Amri zařazen na stupeň pět, takže se předpokládalo, že útok z jeho strany není příliš pravděpodobný. Když se zpětně poznatky o Amrim zadaly do nového systému, označil ho za vysoce nebezpečného.

Posílení úřadu

Münch v rozhovoru také uvedl, že nyní spolková republika registruje asi 680 muslimských extremistů, kteří mohou představovat nebezpečí.

Šéf BKA zároveň varoval před pravicovými radikály, kvůli nimž si už v minulém týdnu vyžádal personální posílení svého úřadu. Oznámil také důslednější boj proti nenávistným komentářům na internetu. Když výhrůžky pravicových extremistů vedou k tomu, že už komunální politici nechtějí kandidovat ve volbách nebo dobrovolníci ukončují svá angažmá, ohrožuje to podle něj demokracii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme