V Paříži odsoudili 24 lidí za terorismus, většina z Francie odešla bojovat za Islámský stát

Tresty vězení v rozmezí od dvou let až po doživotí v pátek uložil speciální porotní soud v Paříži 24 lidem, kteří se hlásili k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Nejpřísnější rozsudky se týkají 19 osob, které počátkem roku 2015 odešly bojovat v řadách islamistů do Iráku nebo Sýrie. Tito lidé byli souzeni v nepřítomnosti, přičemž se skoro o všech předpokládá, že jsou nejspíše po smrti, napsala agentura AFP.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové teroristické organizace Islámský stát na propagandistickém záznamu z irácké provincie Anbár (archivní).

Členové teroristické organizace Islámský stát na propagandistickém záznamu z irácké provincie Anbár (archivní). | Zdroj: Profimedia

Jedním z nich je i Mohamed Belhoucine, považovaný za mozek teroristického útoku z ledna 2015, při kterém v pařížském obchodě s košer potravinami přišli o život čtyři lidé. Soud mu v pátek uložil doživotí.

Belhoucine a jeho bratr byli podle AFP prominentními postavami frankofonní islamistické scény. Mohamedovu mladšímu sourozenci v pátek soud uložil 30 let za mřížemi, stejně jako všem dalším mužům ze skupiny „duchů“ souzeným v nepřítomnosti. Mezi těmito 19 obžalovanými byly čtyři ženy, těm byly vyměřeny tresty 25 nebo 28 let odnětí svobody.

Pětice obžalovaných, která se procesu účastnila, dostala výrazně nižší tresty: od dvou do 12 let za mřížemi. Soud přitom podle AFP verdikty podrobněji nezdůvodnil.

Skupinu obžalovaných tvořili Francouzi, Maročani, Mauritánci a Alžířané, kteří byli součástí islamistické buňky kolem nelegální mešity ve městě Sevran severovýchodně od Paříže. Část z nich odešla z Francie těsně před nebo těsně po atentátu v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo na přelomu let 2014 a 2015 a připojila se k IS. Většina těchto lidí pak pravděpodobně v řadách teroristické organizace padla, francouzská policie po nich ale oficiálně stále pátrá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme