Terorismus se k nám blíží, píše tisk v Dánsku

Dánská policie včera při rozsáhlé protiteroristické operaci zadržela devět osob podezřelých z příprav teroristického útoku. Bezpečnostní složky zaznamenaly v oblasti nákup materiálů, které lze využít k výrobě náloží. Podezřelí byli zatčeni na ve městě Vollsmose, kde žijí většinou přistěhovalci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dánsko se dostalo do středu pozornosti na začátku letošního roku, kdy muslimský svět ovládlo rozhořčení nad karikaturami zveřejněnými v tamním tisku.

Terorismus se blíží, tak reaguje na hrozbu útoku dánský list Politikem. Nebezpečí teroristického útoku je stále velmi horké, ačkoli se zatím nic nestalo, pokračuje list a zmiňuje další příklady zmařených útoků z nedávné doby.

Podílíme se na vojenských operacích v Afghánistánu a Iráku a nedávná krize kolem karikatur proroka Mohameda upoutala pozornost islamistických fanatiků k naší zemi. List nabádá Dány, aby byli obezřetní, ale ne vystrašení. Pokud by nás strach z terorismu ochromil, bylo by to velké vítězství teroristů, dodává Politikem.

List Kristeligt Dagblad zase píše, že pokud to Dánové dosud nevěděli, teď už musí mít jasno v jedné věci: Dánsko není země Liliputů, kde všichni žijí v míru a toleranci daleko od všech nebezpečí dnešního světa.

Blíží se 11.září a s ním i páté výročí útoku na Spojené státy. Za posledních pět roků se napsalo nesčetně článků a úvah na téma, jak se po tomto datu změnil svět a jak se změnily samotné Spojené státy.

Myslet si, že útoky z 11. září změnily v USA úplně všechno, je fundamentálně špatné, píše dnes známý americký novinář a šéfredaktor časopisu Newsweek International Fareed Zakaria v německém deníku Die Zeit. Každodenní život jde celkem normálně dál. Jedinou obrovskou nepříjemností, s kterou jsou Američané v běžném životě konfrontováni, je to, že si na letištích musejí zouvat boty. Do jisté míry se také projevila síla USA. Země vede na druhém konci světa dvě války, ale doposud se to nijak neprojevilo na veřejných financích.

Čeští fotbalisté se dnes v Bratislavě utkají se Slováky o postup na mistrovství Evropy. Nejde jenom o vítězství, ale také o prestiž. Tak většinou komentují dnešní fotbalové utkání slovenská média. Podle deníku Sme nemá vzájemný duel žádného favorita, noviny ale připomínají, že Češi přijíždějí vyhrát. Další podrobnosti vyčetl ze slovenského tisku zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Smatana cituje ze slovenského tisku

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme