Terorismus se nezrodil 11. září, říká předseda Evropského parlamentu

Vzpomínku obětem útoků na americká města z 11. září 2001 věnují dnes odpoledne zástupci 28 členských zemí Severoatlantické aliance v její centrále v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen | Foto: Filip Jandourek

Pietní shromáždění má generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen zahájit ve chvíli, kdy k prvnímu atentátu v New Yorku došlo.Také předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek připomněl oběti útoků a ocenil práci těch, kteří dnes chrání naši bezpečnost:

„Mějme na paměti, že terorismus se nezrodil 11. září a nezmizel ze světa po smrti Usamy bin Ladina. Je každodenní hrozbou pro nás všechny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkové vyjádření předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka k výročí útoků na USA

„Upevnili jsme naše přesvědčení, že žádný útok nezlomí naši víru ve svobodu, demokracii a lidská práva. To jsou skutečně univerzální hodnoty. Dnes přicházejí velmi slibné signály ze severní Afriky a Blízkého východu, kde jsou tyto hodnoty opravdu významné a rozhodují o tom, jak se tamní lidé chovají,“ dodává Buzek.

Na 11. září vzpomínají i jinde v Evropě. V Paříži například vedle Eiffelovy věže vyrostly symbolické budovy Světového obchodního centra.

„Obě měří 25 metrů a když se podíváte z perspektivy, tak jako kdyby mezi sebe vzaly Eiffelovku, takže je to velmi dojemné panorama,“ informuje z místa spolupracovník Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu Jan Šmíd přibližuje vzpomínkové akce v Paříži

Vzpomínkové ceremoniály se konají po celé Paříži. Místní listy věnují událostem mimořádnou pozornost i vzhledem k francouzským zkušenostem s terorismem.

U mostu Pont de Grenelle, kde se nachází replika Sochy svobody, se sešli američtí a francouzští činitelé, a stejným způsobem si desetileté výročí od útoků na americká města připomněli i v Lucemburské zahradě. Tam byl rok po atentátu zasazen strom na památku obětí. V odpoledních hodinách pak začne koncert v katedrále Notre Dame.

Více k tématu čtěte ve speciální rubrice 11. září - 10. let.

Pavel Novák, Jan Šmíd, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme