Šlo o terorismus, řekl americký ministr spravedlnosti k prosincovému útoku na základnu na Floridě

Prosincový střelecký útok na americké základně Pensacola na Floridě, kde saúdskoarabský kadet zabil tři lidi, byl teroristický čin. V pondělí to podle agentury Reuters oznámil americký ministr spravedlnosti William Barr. Po incidentu Američané prověřili ostatní vojenské studenty ze Saúdské Arábie, z nichž se rozhodli 21 vypovědět.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnosti prezentuje závěry vyšetřování útoku na základnu Pensacola Naval Air Station na Floridě | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Vyšetřovatelé podle Barra nenašli žádný důkaz, že by někdo ze saúdskoarabských kadetů útočníkovi pomáhal, nebo o přípravě činu předem věděl. U 15 Saúdských Arabů, kteří musí z USA odejít, byly nalezeny odkazy na dětskou pornografii a u 17 pak kontakty na sociálních sítích na radikální a protiamerický obsah.

Útočník z Floridy před útokem na internetu kritizoval Spojené státy, upozornila organizace sledující radikály

Číst článek

Neexistuje ale důkaz, že by se tito kadeti připojili k teroristickým skupinám, dodal ministr spravedlnosti. Dodal, že prezident Donald Trump by měl nicméně zlepšit systém prověrek zahraničních vojenských studentů.

Barr prohlásil, že Rijád poskytl Američanům při vyšetřování útoku plnou podporu, což se ale nedá říct o technologické společnosti Apple. Tu úřady požádaly o pomoc s odblokováním střelcových telefonů, ale podle Barra firma zatím nijak výrazně vyšetřovatelům nepomohla.

Za útočníka americké úřady označily jednadvacetiletého příslušníka saúdskoarabského letectva Muhammada Šamráního, který na Floridě procházel výcvikem. Zasahovali proti němu policisté i vojáci, kteří ho nakonec zastřelili. Vedle tří obětí si útok vyžádal také osm zraněných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme