‚Nebezpečí pro veřejnost.‘ Za přípravu teroristického útoku v Londýně dostala Safaa Boularová doživotí

Doživotní trest vyměřil londýnský soud osmnáctileté Safaa Boularové, která byla v červnu uznána vinnou z plánování teroristického útoku v hlavním městě Británie. Bez nároku na podmínečné propuštění má za mřížemi strávit 13 let, informoval zpravodajský server BBC. Boularová je nejmladší ženou odsouzenou za přípravu teroristického útoku na britském území.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boularová tvořila společně se svou matkou Minou Dichovou a starší sestrou Rizlaine první čistě ženskou buňku takzvaného Islámského státu v Británii. Radikalizace Safaa Boularové začala v roce 2012, když začala islamistické myšlenky podporovat její matka. O dva roky později se starší sestra neúspěšně pokusila vycestovat do Sýrie.

Brit, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu, dostal tři doživotní tresty

Číst článek

Když bylo Safaa 16 let, začala si na internetu dopisovat s bojovníkem Navídem Husajnem původem ze středoanglického Coventry. Chtěla se k němu připojit v Sýrii a po svatbě s ním spáchat sebevražedný atentát. Ani Safaa se ale nepodařilo odcestovat.

Když byl Husajn loni v dubnu v Sýrii zabit zřejmě po náletu bezpilotního letounu, Boularová napsala, že se chce stát mučednicí. Na předchozí Husajnův pokyn plánovala v Londýně útočit granátem a střelnou zbraní.

Svůj záměr ale vyzradila britskému rozvědčíkovi, který se na internetu vydával za Husajnova velitele.

V červnu dívku soudní porota uznala vinnou z úmyslu spáchat sebevražedný atentát v Sýrii a také útok na Britské muzeum v Londýně, když se ukázalo, že se do Sýrie nedostane.

Nebezpečí pro veřejnost

Soudce Mark Dennis jí vyměřil doživotí s 13letým minimem i přesto, že se během procesu prohlašovala za deradikalizovanou. Obhájci také poukazovali na vliv matky a starší sestry a na chaotický průběh adolescence Boularové.

Za organizování teroristických útoků trest smrti. Soud odsoudil indonéského duchovního

Číst článek

Soudce Dennis ale odmítl argument obhajoby, že Boularová byla manipulována a zneužita. Označil obžalovanou za „bystrou a velmi jasně se vyjadřující osobu“, která i nadále představuje značné nebezpečí pro veřejnost.

„Obžalovaná se zatím nepodrobila deradikalizačním mechanismům, které by mohly zcela zvrátit její dřívější způsob uvažování,“ řekl soudce.

O čtyři roky starší sestra Rizlaine a 44letá matka pokračovaly v plánování útoku v centru Londýna i po zadržení nejmladší členky tříčlenné buňky. Na konci dubna si ženy v obchodě koupily nože a policie je zatkla o den později, kdy měly v plánu zaútočit ve čtvrti Westminster.

Obě se letos v únoru k plánování teroristických útoků přiznaly. Boularová byla v červnu odsouzena na doživotí se 16 lety bez nároku na podmínečné propuštění, Dichová dostala trest šesti let a devíti měsíců vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme