Terorista chtěl v Británii zabíjet ricinem, dostal 17 let

Britský soud poslal na 17 let za mříže Alžířana Kamela Bourgasse, údajného člena teroristické sítě Al-Káida. Agentury dnes s odvoláním na britský justiční zdroj informovaly, že Bourgass byl usvědčen z účasti na teroristickém spiknutí s použitím prudce jedovatého ricinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Vyšetřovatelé také zjistili, že jednatřicetiletý Bourgass prošel výcvikem na základně v Afghánistánu, kterou řídil samotný šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Bourgass si už odpykává doživotní trest za vraždu britského policisty, kterou spáchal v lednu 2003. Nový trest se týká osnování spiknutí s jedovatým ricinem, kterým chtěl viník potírat kliky na dveřích aut i budov.

Případ se váže k rozsáhlé protiteroristické operaci, při které byly v lednu 2003 objeveny v jednom londýnském bytě stopy ricinu. Policisté tehdy při zátahu zatkli několik osob. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že jde o komplot, který měl v Británii připravit o život tisíce lidí.

"Šlo o velmi promyšlenou sérii spiknutí, protože to, co svým plánem mohl způsobit, by vyvolalo skutečnou paniku, strach mezi obyvatelstvem i oběti na životech," řekl v rozhovoru pro BBC řekl šéf britské protiteroristické jednotky Peter Clarke.

Bourgassův obhájce Julian Hayes pro BBC uvedl, že jeho klient trvá své na nevině a že celý případ je vykonstruován britskou vládou. "Byl kuličkou v celé vládní ruletě. Existovaly totiž tlaky ze strany kabinetu a vládních kruhů přesvědčit veřejnost, že lidem hrozí od útoků z 11. září stálé nebezpečí."

Podle agentury AP skončilo soudní projednávání komplotu s ricinem osvobozením dalších čtyř či pěti obžalovaných osob. Žaloba musela stáhnout i případ dalších čtyř údajných teroristů, proti kterým měl začít soud v nadcházejících dnech.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme