Terorista, kterého zatkli při liposukci. 10 momentů ze života Šakala, vraha desítek lidí

Terorista Iljič Ramirez Sánchez v pondělí opět stanul před francouzským soudem. Tentokrát kvůli atentátu v centru Paříže v roce 1974. Sedmašedesátiletý venezuelský terorista známý také jako Carlos nebo Šakal si již ve Francii odpykává dva doživotní tresty za řadu vražd a útoků. Podívejte se na 10 zajímavostí ze života známého teroristy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iljič Ramirez Sánchez, zvaný Šakal, a jeho žena a právnička v jedné osobě Isabelle Coutant-Peyerová

Iljič Ramirez Sánchez, zvaný Šakal, a jeho žena a právnička v jedné osobě Isabelle Coutant-Peyerová | Zdroj: ČTK

• Narodil se do rodiny bohatého venezuelského právníka, který obdivoval marxismus natolik, že své tři syny pojmenoval Vladimír, Iljič a Lenin. Studoval v Londýně i moskevskou Ruskou univerzitu družby národů.

• Teroristickou dráhu odstartoval v roce 1970 v táboře Lidové fronty pro osvobození Palestiny, kde prošel výcvikem.

• První teroristický útok provedl v roce 1973. Postřelil viceprezidenta Britské Sionistické federace Josepha Sieffa. Ten ale útok přežil.

• V roce 1974 údajně hodil odjištěný granát v pařížském nákupním centru Publicis. Zemřeli dva lidé a 34 bylo zraněno. Za tento čin teprve 13. března 2017 stanul před soudem. Podle žaloby se tak snažil tlačit na francouzskou vládu, aby osvobodila jednoho zadrženého levicového radikála podezřelého z terorismu. Vláda po útoku granátem v centru Paříže podle AFP ustoupila a zatčeného propustila. Šakal se v roce 1979 v rozhovoru v arabských médiích přiznal, že granát hodil, po dopadení v roce 1994 ale čin popřel. Hrozí mu další, v pořadí již třetí, doživotní trest.

Teroristé a Česko. Atentátník z 11. září chtěl útočit na Svobodnou Evropu, tvrdil dřív Zeman

Číst článek

• Jeho nejznámější akce se odehrála v roce 1975 ve Vídni. Společně s dalšími pěti teroristy zajal více než 60 lidí na zasedání Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC). Útočníci požadovali, aby média po celém Blízkém východě každé dvě hodiny vysílala jejich protiizraelské prohlášení, jinak hrozili zabitím rukojmí. Jejich požadavkům úřady vyhověly. Přesto zemřeli tři členové ochranky.

• Je podezřelý, že stál za únosem francouzského dopravního letadla do ugandského Entebbe v roce 1976 a za výbuchem ve francouzském kulturním středisku v západním Berlíně v roce 1983.

• Postupem času si ostatní teroristé uvědomili, že Šakal se v zabíjení vyžívá. Proto se od něj začaly odvracet všechny skupiny, a to včetně Lidové fronty pro osvobození Palestiny.

• Iljič Ramirez Sánchez také několikrát navštívil Československo, dvakrát v 70. letech a krátce také v roce 1986.

• Šakalovu teroristickou kariéru ukončila v srpnu 1994 v Súdánu banální operace, údajně liposukce, po níž ho ještě pod vlivem anestetik súdánská policie předala Francii. Během své kariéry zabil desítky lidí a další stovky zranil.

• K doživotí byl Carlos odsouzen už dvakrát. Poprvé za vraždu tří mužů, včetně dvou policistů, z roku 1975, podruhé za čtyři pumové atentáty, které si v letech 1982 a 1983 vyžádaly v Paříži, v Marseille a ve dvou vlacích 11 mrtvých a na 150 zraněných.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme