Terorista Merah je mrtev, policie prověřuje jeho rodinu

Třiadvacetiletý Francouz Mohammad Merah původem z Alžíru, který je zodpovědný za smrt sedmi lidí v Toulouse a Montauban a potvrdil přímé napojení na Al-Kájdu, je mrtvý. Po přes 30 hodin dlouhém obléhání jeho bytu ho zastřelilo zvláštní protiteroristické komando. Policie teď prošetřuje Merahovu rodinu a hledá případného komplice. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce extremismus přísněji trestat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant mluví s novináři po zásahu proti Mohammadu Merahovi

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant mluví s novináři po zásahu proti Mohammadu Merahovi | Zdroj: ČTK

Zvláštní policejní jednotka vstoupila do bytu Meraha krátce před půl dvanáctou. Merah, který v uplynulých dvanácti hodinách nevykazoval žádné známky života, na ně začal střílet. Snažil se tak policisty vlákat do pasti.

Rozpoutala se asi pětiminutová přestřelka, která skončila smrtí pachatele. Mohammad Merah vyskočil z balkónu a přitom pořád střílel, upřesnil ministr vnitra Claude Guéant. Při skoku ho pak trefil sniper.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne shrnul tragické události a smrt Mohammada Meraha spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd. Hostem byl také ředitel Útvaru rychlého nasazení Policie ČR Libor Lochman

Sérii vražedných teroristických útoků Meraha padly za oběť tři děti, učitel židovské školy a tři elitní vojáci. Muslimský radikál Merah se k útokům přihlásil a tvrdil, že tak chtěl pomstít smrt palestinských dětí a protestovat proti zapojení francouzských sil do zahraničních misí v Afghánistánu i jinde.

Vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, zda Merah připravoval své akce úplně sám. V současné době jsou zadržováni tři lidé - matka, snoubenka a bratr pachatele, pod jehož vlivem Merah konvertoval k islámu a radikalizoval se. Je zkoumán nejen jejich podíl, ale také to, zda neměl Merah komplice.

Za tragickými událostmi v Toulouse a Montauban udělal tečku francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Každý, kdo bude na internetu podporovat či propagovat stránky s teroristickým podtextem nebo vyzývající k nenávisti, prý bude v budoucnu potrestán.

Konec dramatu v Toulouse: Extremista Mohammad Merah je mrtev

Číst článek

To bude platit i pro ty, kteří se vydají do zahraničí za účelem výcviku spojeného s terorismem. Sarkozy ale rovněž vyzval Francouze, aby se vyhnuli spojování islámu s terorismem.

Z arabské komunity ve Francii se totiž ozývají hlasy, které poukazují na to, že drtivá většina muslimů je etablovaná, ctí zákony a jakékoliv spojení s extremismem nebo radikálním islamismem není namístě.

Politický tlak v důsledku prezidentských voleb

Boj s extremismem zřejmě poznamená francouzskou kampaň před prezidentskými volbami. Celá událost by mohla v průzkumech pomoci právě stávajícímu prezidentovi Sarkozymu a také kandidátce krajní pravice Marine le Penové.

„Myslím si, že by to mohlo posílit spíše pravicový tábor, protože tradičně klade na bezpečnostní a imigrační otázky velký důraz,“ vysvětlil ve Stalo se dnes spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Martin Hybler

O politickém pozadí mluví také ředitel Útvaru rychlého nasazení Policie ČR Libor Lochman, a to v souvislosti se zásahem proti Merahovi. Tlak ze strany Sarkozyho dopadnout extremistu živého prý mohl celou akci ovlivnit a Merah byl tak nakonec místo vyjednávání a dialogu zabit. „Je tam předvolební kampaň, a já nevím, jaké tlaky nebo jaké příkazy jednotka dostala,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne.

Dodal ale, že pokud Merah na komando střílel, jeho členové se logicky bránili. Navíc měl prý extremista v bytě velký arzenál zbraní jako samopaly typu kalašnikov a granáty.

Merah také prošel teroristickým výcvikem v Pákistánu a Afghánistánu. Podle francouzského ministra vnitra Clauda Guéanta byl kvůli aktivitám v zahraničí několik let pod dohledem. Měl také pestrý trestní rejstřík například kvůli násilným krádežím.

Členové zásahové jednotky svůj postup hájí tím, že když se Merah odmlčel, tak existovala pravděpodobnost, že spáchá sebevraždu. Během noci navíc zazněly dva výstřely, které indikovaly, že by se o to mohl pokusit.

Jan Šmíd, Martina Hanáčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme