Terorista Moussaoui byl v USA odsouzen k doživotnímu vězení

Americký Federální soud v Alexandrii u Washingtonu nakonec odsoudil Zachariase Moussaouiho k trestu doživotí bez možnosti propuštění. Federální porota ho shledala vinným za podíl na atentátech z 11. září 2001 v New Yorku a ve Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zacarias Moussaoui u soudu - vyobrazení soudního kreslíře

Zacarias Moussaoui u soudu - vyobrazení soudního kreslíře | Foto: AFP

Porota složená z devíti mužů a tří žen jednala o verdiktu za přísných bezpečnostních opatření plných sedm dní. Shledala Moussaouiho vinným za spolupráci s Al-Kájdou a za podíl na smrti skoro tří tisíc nevinných lidí. Soud přitom posoudil všechny polehčující a naopak přitěžující okolnosti pro Moussaouiho.

Pro doživotní trest se porota nakonec rozhodla proto, že Moussaoui se přímo teroristických útoků nezúčastnil a o organizaci útoků neprojevil vždy úplně zasvěcené informace. Hrůzy teroristických útoků popsal ve výpovědi bývalý newyorský starosta Rudolf Giuliani, stateční newyorští hasiči, pozůstalí po obětech a další svědci. Porota si také vyslechla záznam z kokpitu dopravního letadla, které se zřítilo mimo obydlenou oblast, když jeho pasažéři hrdinně přemohli teroristy.

Moussaoui u soudu reagoval na drastické výpovědi svědků arogantně a vyzýval ke svaté válce muslimů proti židům a křesťanům. Své obhájce obviňoval z toho, že prý kvůli vlastní slávě nechtějí převést soud z Virginie, která je podle něj proslulá rozsudky smrti.

Zacharias Moussaoui je zatím jediným oficiálně obviněným a odsouzeným za podíl na teroristických útocích z 11. září 2001. Jeho snahu zaplést do svého případu i teroristu Richarda Reida, který chtěl v roce 2001 spáchat útok na dopravní letadlo bombou schovanou v botě, federální soud neakceptoval.

Příbuzní obětí s rozsudkem většinou souhlasí

Prezident George Bush prohlásil, že verdikt znamená konec toho případu, ale ne konec války proti teroru. Někdejší starosta New Yorku Rudolph Giuliani by dal přednost trestu smrti pro Moussaouiho. Rozhodnutí soudu ale podle Giulianiho dokazuje, že Američané žijí v právní společnosti a respektují rozdílné názory.

Příbuzní obětí po vynesení rozsudku většinou souhlasili s tím, že Moussaoui nebude popraven. Ukazuje to podle nich sílu amerického právního řádu a nehrozí, že by ho islámští fundamentalisté mohli prohlásit za mučedníka, jak si Moussaoui sám přál.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme