Terorista z Londýna měl bohatý trestní rejstřík. Používal několik falešných identit

Pachatelem středečního útoku v Londýně, který byl na místě zastřelen, byl 52letý Khalid Masood, oznámila ve čtvrtek britská policie. Rodák z Kentu v jihovýchodní Anglii měl bohatý trestní rejstřík, ale nevzbuzoval podezření z přípravy teroristického útoku, uvádí se v policejním prohlášení, které na svém webu umístila televize Sky News.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný útočník z Londýna. Červeně jsou zakroužkovány nože. | Zdroj: ČTK

Policie nyní prověřuje útočníkovu minulost a také jeho styky. Na několika místech v zemi zásahové jednotky provedly v noci na čtvrtek razie, mimo jiné v Birminghamu. Spekuluje se, že útočník, který o sobě v jednom dotazníku uvedl, že je učitel angličtiny a ženatý otec tří dětí, zde bydlel a že z tohoto města pocházel i automobil, který k činu použil. Tyto informace ale úřady dosud nepotvrdily. Masood byl znám policii kvůli tomu, že byl několikrát odsouzen. Předpokládá se také, že používal řadu falešných jmen.

"Masood nebyl v současnosti předmětem žádného vyšetřování a nebyly žádné předchozí informace o tom, že by měl v úmyslu spáchat teroristický útok," uvádí se v prohlášení. "Nicméně byl znám policii pro řadu předchozích rozsudků za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku," uvádí policie.

Policie nicméně vyzvala případné svědky, aby se obrátili na její protiteroristické oddělení s možnými informacemi o Masoodově teroristické činnosti.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek v parlamentu tvrdila, že Masood byl před několika lety kvůli "násilnému radikalismu" v hledáčku britské tajné služby MI5. K útoku se prostřednictvím agentury Amak přihlásil Islámský stát. IS se ale obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy v západním světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme