Teroristé, kteří zaútočili v Londýně v roce 2005, byli ve spojení s Pákistánem

Při soudním vyšetřování okolností teroristických útoků v Londýně z července 2005 vyšly najevo nové podrobnosti o kontaktech atentátníků s Pákistánem. Vedoucí čtyřčlenné skupiny dostával z asijské země telefonické pokyny až do posledních chvil před sérií bombových útoků, při kterých zahynulo 52 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty a demonstrace při zasedání G20 v Londýně | Foto: Roman Chlupatý

Při rozboru záznamů telefonních rozhovorů vyšetřovatelé zjistili, že vedoucí skupiny atentátníků Mohamed Sidique Khan dostával pokyny z pákistánského Ráwalpindí. Hovory z různých telefonních automatů v Ráwalpindí přijímal v Británii na svůj mobil. Sám do Pákistánu nikdy nevolal, aby se vyhnul odhalení.

Detektiv Mark Stuart vypověděl, že jeden takový hovor týkající se plánování útoků a výbušnin byl uskutečněn jen několik dní před londýnskými útoky.

Při vyšetřování, které v Londýně pokračuje vyšlo najevo, že Britská tajná služba MI5 shromáždila před sebevražednými útoky mnoho informací o Sidique Khanovi a jeho společnících. Ale nezdařilo se jí informace spojit v jednolitý celek tak, aby bylo možné útokům předejít.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme