Teroristé mají na svědomí další masakr v Istanbulu

Dvě silné exploze otřásly tureckým Istanbulem. Nálože vybuchly před pobočkou britské banky HSBC a budovou britského konzulátu v rezidenční čtvrti. Šlo patrně o bomby nastražené v automobilech. Informace o počtu obětí dramaticky stoupají. Hovoří se už o 26 mrtvých a 400 zraněných. Mezi mrtvými je i britský konzul a jeho 14 spolupracovníků. K atentátům se v anonymním telefonátu přihlásila teroristická síť Al-Káida.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

po výbuchu u synagogy  Neve Šalom

po výbuchu u synagogy Neve Šalom | Zdroj: ČTK

Nejnovějším útokům v Istanbulu padlo dosud za oběť 25 lidí. Počet bude ale zřejmě stoupat, protože dalších 390 osob je zraněno. Pozorovatelé se domnívají, že šlo o koordinovanou akci teroristů, zaměřenou na britské cíle v největším městě Turecka, v době, kdy je na návštěvě Londýna americký prezident Bush. Ten v reakci prohlásil, že Amerika terorismu neustoupí a bude proti němu postupovat nekompromisně.

Turecká televize NTV uvedla s odvoláním na svědky, že před sídlem HSBC v zámožné čtvrti Levent, byly na zemi kusy lidských těl. Na ulici naříkají uprostřed trosek zranění lidé, líčí situaci CNN-Turk. Agentuře Anatolia se v anonymním telefonátu k atentátům přihlásila Al- Káida a turecká islámská militantní organizace Fronta velkých východních islámských nájezdníků (IBDA-C).

První britskou odezvou na výbuchy v Istanbulu bylo prohlášení ministra zahraničí Jacka Strawa, který označil útoky za odporné teroristické činy a poznamenal, že tyto výbuchy nesou známky Al-Káidy a přidružených organizací. K útoku na istanbulské ústředí mezinárodní britské banky HSBC došlo krátce po jedenácté hodině místního času a výbuch, který zničil část britského konzulátu ve městě, následoval dvě minuty poté. Zpravodaj BBC Guto Harri hlásil, že úřadovna britského premiéra považuje tyto teroristické výbuchy za útok na Británii.

Šéf turecké diplomacie Abdullah Gül odmítl kapitulaci před terorismem. "Turecko se před terorismem neskloní," zdůraznil ve Stockholmu, kde je momentálně na návštěvě, ale ještě dnes se vrací do Turecka. "Máme co činit s organizovanými teroristickými útoky. Bohužel jsme ztratili mnoho nevinných, ale v boji proti terorismu budeme pokračovat," řekl Gül. Také představitelé dalších zemí násilí v Istanbulu ostře odsoudili.

Turecká burza přerušila obchodování. Výbuchy měly okamžitý vliv i na evropské kapitálové trhy. V západní Evropě, ale také u našich sousedů v Polsku a Maďarku bruzy po oznámení událostí v Istanbulu, oslabily prozatím o více než 2 procenta.

Britská ambasáda v Praze pod ochranou

Bombové atentáty a vraždění ostře odsoudila také Česká republika. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že se jedná o odsouzeníhodný akt mezinárodního terorismu, jehož oběťmi se opět stali nevinní lidé. Tato skutečnost potvrzuje, že terorismus nezná hranic a civilizované země proti němu musí společně bojovat všemi dostupnými prostředky, uvedlo ministerstvo zahraničí. Britské velvyslanectví v Praze zároveň požádalo o silnější policejní ochranu. Policie bezpečnostní opatření zvýšila - před budovou na Malé Straně nyní jezdí policejní auto. Bezpečnostní opatření byla posílena u londýnského sídla britské banky HSBC, jejíž odbočka v Istanbulu se dnes rovněž stala terčem pumového útoku. Česká pobočka HSBC se k případným bezpečnostním opatřením oficiálně nechtěla vyjádřit.

Podrobnosti k tehdejším atentátům naleznete ZDE.

Milan Kopp, Jitka Malá, Milan Kocourek, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme