Teroristé prý plánovali útok na australský reaktor

Australská policie dnes oznámila, že cílem teroristů v Austrálii byl možná jediný jaderný reaktor v zemi. Po vlně zatýkání z minulého týdne, při které bylo zadrženo celkem 18 podezřelých, se zjistilo, že tři z nich byli loni v prosinci vyšetřováni pro podezření z pokusu o proniknutí do objektu reaktoru nedaleko Sydney.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova opery v Sydney | Foto: Jaroslava Kocábková

Policie už minulý týden oznámila, že zadržení jsou podezřelí z plánování teroristických útoků v Austrálii, konkrétní cíle ale neuvedla. Jeden ze zatčených se prý přiznal u soudu v Melbourne, že chtěli spáchat útok jako mstu za válku v Iráku.

Australský premiér John Howard je příznivcem invaze Spojených států do Iráku, kde jsou stále rozmístěny stovky australských vojáků. Howardovi odpůrci tvrdí, že právě tyto skutečnosti zvyšují nebezpečí možného teroristického úderu v Austrálii.

Hrozba terorismu se objevila i v jižní Číně. Americká vláda alespoň vydala v této věci varování před možnými teroristickými útoky na americké objekty v jihočínském městě Kantonu. Vláda Spojených států získala věrohodné informace, podle kterých může existovat teroristická hrozba vůči oficiálním americkým zařízením v Kantonu, uvádí se ve varování, vydaném s nedělním datem.

Ohrožení se může dále podle amerického konzulátu ve městě týkat i veřejných míst, o nichž je známo, že je Američané navštěvují, například klubů, restaurací, hotelů, škol, kostelů nebo rekreačních zařízení. Další detaily varování neobsahuje.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme