Teroristé rozpoutali v Bagdádu vlnu násilí, mrtvých je přes 120

Více než 120 lidí dnes zahynulo a na 200 utrpělo zranění při sérii atentátů v hlavním městě Bagdádu. Nejvíce obětí si vyžádal útok v převážně šíitské čtvrti Kázimíja, kde sebevrah odpálil výbušninu v davu zájemců o práci na nedaleké stavbě. Podle dnešního prohlášení zahájila sérii útoků v Iráku odnož Al-Kaidy, která se mstí za probíhající operace americké a irácké armády proti islámským ozbrojencům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v Bagdádu

atentát v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Při prvním útoku vjel atentátník s automobilem přímo do davu dělníků čekajících u pracovního úřadu na náměstí v šíitské čtvrti Kázimíja, a pak výbušninu odpálil. Zahynulo nejméně 114 lidí.

Exploze také zranila na 160 osob a poškodila okolní obchody a další budovy. Podle místních policistů je pravděpodobné, že počet mrtvých ještě vzroste, protože řada zraněných je v kritickém stavu. Jedná se o druhý nejkrvavější pumový útok v Iráku od zahájení války v roce 2003.

Na jiných místech metropole se terčem pumových atentátů pomocí aut s náloží stala kolona vozů irácké policie a výrobna plynu. Z útoku proti policistům žádné případné oběti hlášeny nebyly, u výrobny výbuch zabil 11 a zranil 14 osob. Celkem podle iráckých bezpečnostních zdrojů od dnešního rána vybuchlo v Bagdádu nejméně osm bomb.

Další dnešní krvavý incident se odehrál v městečku At-Tadží severně od Bagdádu, kde žijí společně sunnité i šíité. Neznámí ozbrojenci vtrhli ve čtyři hodiny ráno do několika domů, vyvedli ven 17 mužů a chladnokrevně je postříleli.

K akcím se na internetu přihlásila irácká odnož mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. V prohlášení uvedla, že zahájila v Iráku sérii sebevražedných atentátů, jejichž cílem je pomstít ofenzivu iráckých a amerických ozbrojených sil proti odbojným skupinám ve městě Tall Afár u hranice se Sýrií.

"Bitva k pomstění sunnitů v Tall Afáru začala. Budeme vás brzy informovat o podrobnostech z našich operací v Bagdádu a na dalších místech země a žádáme o vaše modlitby," uvedla skupina vedená abú Músou Zarkávím, za jehož dopadení slíbily USA již dříve 25 milionů dolarů.

Podle iráckých vládních zdrojů bylo v Tall Afáru dosud zabito přes 200 sunnitských vzbouřenců a další stovky jich byly zajaty. K odvetným akcím vyzvala odpůrce nového iráckého režimu v neděli také radikální Islámská armáda v Iráku. Nabídla přitom vysoké odměny každému, kdo zavraždí iráckého premiéra, případně ministra vnitra či obrany.

Irácká vláda obviňuje radikály z řad sunnitské menšiny, že se snaží vyvolat občanskou válku s šíity a zmařit referendum k návrhu nové ústavy, které se má konat 15. října. Právě dnes také iráčtí představitelé po měsících vyjednávání dospěli k dohodě o textu ústavy.

Robert Mikoláš, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme