Teroristé se dostali s raketou země-vzduch až na Manhattan

Ve Spojených státech byli zatčeni tři lidé, kteří úspěšně propašovali do těsné blízkosti New Yorku ruskou střelu země-vzduch. Největším úlovkem z trojice je britský občan indického původu, který už v minulosti prodával zbraně Al-Kájdě. Zatčením skupiny vyvrcholila tajná operace amerických, ruských a britských tajných služeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střela | Foto: Armáda ČR

Američtí agenti zadrželi Brita a dva Afghánce žijící na Manhattanu poté, co předstírali, že jsou sami islámskými teroristy zajímajícími se o rakety, kterými by bylo možné sestřelit letadlo, jakým létá prezident Spojených států. Narazili přitom na podezřelého britského obchodníka se zbraněmi, který střelu země-vzduch sehnal v Rusku za necelých 100 000 dolarů.

Tam se do akce zapojili také ruští agenti, kteří umožnili, aby se raketa bez výbušnin dostala z Ruska do Spojených států. Střela se dostala nakonec na východní pobřeží Spojených států pod označením zdravotnický materiál. Případ hned oživil debatu o tom, že jsou americké přístavy jedním z nejslabších článků protiteroristických opatření. Přitom pdobných raket, které se dají sbalit do vaku na golfové hole, je podle Američanů na světě k dispozici asi 750 tisíc.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme