Teroristé se v Belgii připravovali zabíjet policisty, oznámila tamní prokuratura

Při 12 domovních prohlídkách zadrželi belgičtí policisté 13 podezřelých z podpory terorismu a zajistili i samopaly typu kalašnikov, výbušniny, padělané doklady, policejní uniformy, vysílačky i větší množství peněz. Při razii ve městě Verviers zastřelily bezpečnostní síly dva lidi a dalšího člověka zranily. Podařilo se tak rozbít skupinu, která se chystala vraždit policisty, oznámila dnes belgická hlavní prokuratura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při noční razii zajistili belgičtí policisté zbraně i policejní uniformy

Při noční razii zajistili belgičtí policisté zbraně i policejní uniformy | Zdroj: Reuters

Údajní teroristé se prý chystali zabíjet policisty jak na veřejných místech, tak i policejních stanicích.

Útočníci byli podle mluvčího belgické federální prokuratury připraveni vraždit v nejbližších hodinách. Nebezpečí tak prý bylo bezprostřední, pokud by policisté nezasáhli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Belgie rozbila skupinu, která se připravovala vraždit policisty. Vývoj sleduje zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Ve skupině, kterou jsme odhalili, byli lidé, kteří se vrátili ze Sýrie. Vyšetřování prokázalo, že skupina se chystala provést teroristické útoky na území Belgie. Tohle riziko bylo bezprostřední," potvrdil mluvčí belgické prokuratury.

Vyšetřovatelé také odmítli potvrdit, že by možným cílem mohly být židovské školy nebo synagogy. Židovští představitelé přesto dnes v Bruselu a Antverpách preventivně uzavřeli všechny židovské školy.

Do občanské války v Sýrii odešlo bojovat zhruba 300 Belgičanů muslimské víry. Podstatná část z těch, kteří se vrátili, se teď podle expertů může podílet na přípravě útoků. Podobné nebezpečí prý hrozí i ve Francii, Británii nebo Nizozemsku.

Společnost je překvapena, ale riziko už dříve vnímala

„Z informací o údajné teroristické skupině běhá mráz po zádech,“ řekl expert na boj s terorismem Claude Moniquet.

Belgická veřejnost je z bezprostředního odhalení organizované skupiny v šoku, ale nejde o naprostý údiv, protože o riziku spojeném s navrátilci z vojenského výcviku v Sýrii se ve společnosti už dlouho mluvilo.

Belgie je v pohotovosti, úřady zvýšily stupeň varování před teroristickými útoky

Číst článek

Další dva Belgičané byli zadrženi ve Francii, takže Brusel bude požadovat jejich vydání.

Při hlavním zátahu ve městě Verviers na východě země tři osoby, které se nedávno vrátily právě ze Sýrie, začaly ve čtvrtek večer střílet na příslušníky pořádkových sil, kteří palbu opětovali. Dva ozbrojenci byli zabiti a třetí zatčen. Nikdo nebyl zraněn, informovaly úřady.

Operace v Belgii se uskutečnila krátce po krvavých útocích v Paříži, při nichž tři islámští ozbrojenci minulý týden zabili 17 lidí a sami při policejních akcích přišli o život.

Podle Bruselu ale vyšetřování probíhalo několik měsíců, a proto připravované útoky v Belgii nesouvisí ani s vraždami v Paříži z minulého týdne, ani s dnešním zátahem v Německu na údajné radikální islamisty.

„Není vazba mezi atentáty v Paříži a těmi plánovanými v Belgii. Atentáty v Paříži jen urychlily iniciativy v naší zemi," řekl ministr belgický ministr zahraničí Didier Reynders.

Německá policie zatkla v noci na dnešek další podezřelé islamisty

Číst článek

Přehled protiteroristických zásahů v Evropě od 15. ledna | Foto: ČTK

Zvětšit mapu

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme