Teroristé v Norsku plánovali útoky srovnatelné s 11. zářím

Norská policie zatkla trojici mužů, která plánovala teroristické útoky, údajně srovnatelné s 11. zářím roku 2001. Jeden ze zatčených je Nor ujgurského původu, další jsou cizinci. Iráčan a Uzbek. Oba pobývali v Norsku legálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norský premiér Jens Stoltenberg a ministr spravedlnosti Knut Storberget na tiskové konferenci v Oslu, kde oznámili zatčení nebezpečných teroristů | Zdroj: ČTK

„Zatčení byli napojeni na síť Al Kajda a další osoby, které jsou vyšetřovány ve Spojených státech a Velké Británii,“ uvedla generální ředitelka Bezpečnostní služby norské policie Janne Kristiansenová.

Tři muže sledovali policisté déle než jeden rok. Úřady soudí, že plánovali útoky přenosnými, ale silnými bombami. Takovými, které hodlali použít sebevrazi při zmařeném útoku v newyorském metru.

Policie se domnívá, že plány v Norsku zatčených teroristů vznikly na nejvyšší úrovni Al-Káidy, kde se plánují celosvětové útoky.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme