Teroristé v severoosetské škole začali vyjednávat

Už od rána zadržuje v Severní Osetii na jihu Ruska skupina ozbrojenců kolem čtyř set lidí, mezi nimiž je více než stovka dětí. Teroristé zajali žáky a rodiče školy ve městě Beslan. Požadují propuštění čečenských povstalců a stažení ruských vojáků z Čečny. Úřady začaly s únosci vyjednávat, zatím ale bez výsledku. Ve škole chybí potraviny i voda. Moskva požádala kvůli vlně teroristických útoků z posledních dní o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přepadení školy | Zdroj: ČTK

Teroristé přepadli školu v Beslanu kolem 9:00 moskevského času (7:00 SELČ) zrovna v době, kdy tam končila slavnost tradičně pořádána u příležitosti nového školního roku.

Čtyři stovky rukojmích, mezi nimiž je podle posledních informací 132 dětí, nahnali do tělocvičny a zavřeli je tam. Celou budovu zaminovali a pohrozili, že pokud dojde k jakékoliv záchranné operaci, bude za každého jejich člověka zastřeleno 50 rukojmích.

Ozbrojenci požadují propuštění čečenských povstalců vězněných v Ingušsku, kteří byli zadrženi po přestřelkách letos v červnu v Nazrani. Tehdy zemřelo na 70 lidí. Žádají také stažení ruských vojsk z Čečenska.

Jak hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu, který je jen pár kilometrů od školy v sousedním Ingušsku, severoosetské úřady už začaly vyjednávat s únosci přes mobilní telefon. Zatím nejsou známy žádné podrobnosti o tom, jak rozhovory pokračují.

Údaje o mrtvých se liší. Podle různých zdrojů zahynulo při obsazení školy dvě až devět osob. Údajně je mezi nimi i jeden z ozbrojenců. Děti jsou podle všeho v pořádku. Několik z nich ozbrojenci vystavili v oknech, aby se pojistili proti střelbě z ulice.

Několika rukojmím se podařilo ukrýt se v kotelně a poté ze školního komplexu uprchnout. Podle počátečních zpráv jich uteklo 50. Mluvčí severoosetského ministerstva vnitra Ruslan Ajmov o něco později upřesnil, že se na svobodu dostalo 12 dětí a jeden dospělý.

Ozbrojenci už také požádali o vodu a jídlo pro děti a ostatní zadržované a o léky pro diabetiky. Budova školy je obsazena speciálními jednotkami. V okolí školy zůstávají i přes noc nejbližší zajatých dětí. Na místě jsou příbuzným k dispozici také psychologové.

Zoufalí rodiče dětí žádají prezidenta Vladimira Putina, aby splnil požadavky únosců. Putin kvůli incidentu přerušil dovolenou v Soči a vrátil se do Moskvy.

Do Beslanu už dorazil také lékař Leonid Rošal a bude zřejmě klíčovou postavou pro rozhovory mezi oběma stranami. Teroristé si přáli právě jeho, protože už před lety vyjednával o propuštění rukojmích v moskevském divadle na Dubrovce, které obsadilo čečenské komando.

Hranice mezi Ingušskem a Severní Osetií byla uzavřena. Na silnicích se zvýšila kontrola aut a osob. Lety do Vladikavkazu byly odkloněny. Do Severní Osetije se přesunula letecká mobilní nemocnice Skalpel, která by případně na své vybavené palubě mohla přijmout raněné.

Dnešní incident následuje krátce po dvou brutálních teroristických útocích sebevražedných atentátníků na ruská letadla z minulého týdne a po úterním sebevražedném útoku v Moskvě. Kreml v souvislosti s touto vlnou teroristických útoků požádal o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Jak oznámily diplomatické zdroje v New Yorku, zasedání bylo svoláno na 17:00 místního času, tedy na 23:00 SELČ. Ruská žádost o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN je přitom značně neobvyklá, protože Rusko po léta tvrdošíjně trvalo na tom, že Čečensko je vnitřním problémem Ruska.

Jitka Malá, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme