Teroristé v Somálsku zavraždili 24 vojáků Africké unie. Další útok otřásl Mogadišem

Nejméně 24 vojáků Africké unie v neděli zabili teroristé ze skupiny Šabáb na jihu Somálska. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na regionální představitele. Dalších šest lidí zemřelo při výbuchu auta s trhavinou poblíž policejní stanice v hlavním městě Mogadišu, z jehož přípravy úřady rovněž podezírají Šabáb.

Somálsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest lidí zemřelo při výbuchu auta s trhavinou poblíž policejní stanice v somálském hlavním městě Mogadišu | Zdroj: Reuters

Džihádisté přepadli vojenský konvoj mezinárodních jednotek AMISOM v regionu Bulamareer vzdáleném přibližně 140 kilometrů jihozápadně od hlavního města. „Z místa, kde v neděli Šabáb přepadl (vojáky) AMISOM, jsme odvezli 23 mrtvých vojáků AMISOM a mrtvého somálského vojáka,“ řekl Reuters zástupce guvernéra místní oblasti Alí Núr.

Ozbrojenci překvapili konvoj 24 vojenských vozidel nastraženou výbušninou, po jejíž explozi začali střílet. Svědci citovaní somálským vysíláním rozhlasové stanice Hlas Ameriky uvedli, že viděli džihádisty vléci nejméně dvě mrtvá těla vojáků. Šabáb v prohlášení uvedl, že zabil 39 příslušníků afrických jednotek.

Druhý útok v Mogadišu

Při druhém útoku, který se odehrál v metropoli Mogadišu, byli podle policejních informací zasaženi většinou civilisté. Vedle šesti obětí byly dvě desítky lidí zraněny. Co mělo být terčem atentátu, není zatím jasné.

Za podobnými útoky v Mogadišu stojí zpravidla rovněž teroristé ze Šabábu. Toto hnutí, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní vlády a v Somálsku chce zavést islámské právo šaría.

Šabáb má v současnosti na svědomí nejvíce smrtelných teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. V posledních týdnech skupina páchala útoky i v sousední Keni, kterou za týden čekají prezidentské a všeobecné volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme