Teroristé zabili při útoku v Burkině Faso 18 lidí. Stříleli v turecké restauraci

Nejméně 18 mrtvých a osm zraněných si vyžádal teroristický útok na tureckou restauraci v hlavním městě Burkiny Faso. Oznámila to vláda této západoafrické země. Útok podnikli v neděli večer pravděpodobně islamisté. Podobný útok na kavárnu v Ouagadougou si loni v lednu vyžádal tři desítky obětí.

Ouagadougou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena zraněná při útoku na restauraci v Ouagadougou

„Útok si prozatím vyžádal 18 obětí, jejichž národnost se upřesňuje, a osm zraněných,“ citovala z vládního prohlášení agentura AFP.

Ministr pro komunikaci Remis Dandjinou v pondělí ve státní televizi podle agentury Reuters uvedl, že tři z útočníků, kteří se „zabarikádovali na prvním patře budovy, kterou napadli“, byli zabiti bezpečnostními složkami. Proti ozbrojencům, kteří jsou označováni jako džihádisté, zasahují armádní a policejní síly, včetně elitní jednotky četnictva.

Dříve AFP s odvoláním na neoficiální zdroje informovala o třech mrtvých a desítce zraněných poté, co ozbrojenci, nejspíše islamisté stříleli v neděli večer po hostech restaurace Istanbul v Ouagadougou.

Burkina Faso vyhlásila třídenní smutek. Teroristé tam zabili 28 lidí, hlavně cizince

Číst článek

„Tři muži přijeli v terénním autě okolo půl desáté (večer) a zahájili palbu na hosty na terase,“ vylíčil číšník z podniku, navštěvovaného často cizinci. Policie vyklidila restauraci ještě před příjezdem armádních jednotek, které neprodleně na islamisty zaútočily. Zprvu prudká střelba posléze utichla.

Loni v půli ledna při útoku na kavárnu Cappuccino a v Ouagadougou přišlo o život 29 osob osmnácti národností, včetně Kanaďanů, Francouzů, Švýcarů a Nizozemce. Místní ozbrojené síly, podpořené francouzskými vojáky, osvobodily nejméně 150 rukojmích a zabily čtyři teroristy. K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghrebu (AQIM).

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. V září 2015 uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Na severu Burkina Faso hraničí s Mali, kde operuje řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a Al-Káidy v islámském Maghribu.

V této bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10 tisíc členů mírových sil OSN z různých zemí. Česká armáda má v malijské misi pod patronací Evropské unie několik desítek vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme