Teroristé zabili v Jordánsku nejméně 57 lidí

Největší teroristické výbuchy v historii Jordánska se odehrály v jeho hlavním městě Ammánu. Při třech teroristických útocích v průběhu několika minut zahynulo v noci na dnešek nejméně 57 lidí a více než tři sta utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé přet hotelem Days Inn v Ammánu | Foto: AFP

Sebevražedný atentátník zaútočil v hotelu Haját ve čtvrti Jabal Ammán. Podle očitých svědků, kteří výbuch přežili, mluvil před explozí iráckou hovorovou arabštinou. Další atentát se odehrál jen za několik minut v hotelu Radisson, kde se útočník sebevrah odpálil v sále, v němž probíhala svatba. Při této tragické události došlo k největšímu množství obětí a zraněných.

Poslední výbuch proběhl v hotelu nedaleko izraelského velvyslanectví, kde explodovalo auto naplněné výbušninami. Jordánsko uzavřelo pozemní hranice, Spojené státy přislíbily pomoc při pátrání po těch, kteří teroristické útoky připravili.

Ač se k útokům zatím nikdo nepřihlásil, agentura AP citovala policistu, který prohlásil, že akce nese rukopis teroristické sítě Al-Káida. CNN zase citovala odborníky, kteří jsou přesvědčeni, že příprava akce takového rozsahu zabrala minimálně půl roku.

Hotely Raddisson a Grand Haját využívají diplomaté a zahraniční hosté, Days Inn je oblíbený místem izraelských turistů. Hotel Haját policie evakuovala, ke všem místům se sjížděly sanitky a ochránci zákona také v ulicích rozmístili zátarasy, které blokovaly dopravu. Tato opatření jen zesilují zmatek, který po výbuších v hlavním městě Jordánu panuje.

České ministerstvo zahraničí sdělilo, že zatím nemá žádné informace o případných českých obětech a i zaměstnanci českého velvyslanectví v Ammánu jsou v pořádku.

Pomoc Jordánsku nabídl Izrael, který je do země připraven poslat zdravotnickou službu či převážet zraněné do izraelských nemocnic.

Jaromír Janev, Markéta Pešková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme