Teroristé zaútočili v Londýně podruhé

Dva týdny po krvavých atentátech v britské metropoli otřásly londýnskou dopravou další exploze. K menším výbuchům došlo ve třech stanicích metra a v jednom autobusu. Zraněn byl podle dostupných zpráv jeden člověk. Podle šéfa londýnské policie Iana Blaira chtěli pachatelé útoků i tentokrát zabíjet, ale nepodařilo se jim to. Vybuchly totiž jen roznětky, nikoli vlastní nálože. Podle Blaira mohou být některé nevybuchlé nálože stále ještě v prostředcích londýnské hromadné dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

londýnští policisté mají znovu pohotovost | Zdroj: ČTK

První poplach byl hlášen ze stanice Oval. Co se v metru odehrálo, popsala televizi BBC jedna z cestujících. "Ozvala se velká rána. Všichni jsme se nahrnuli na jednu stranu vagónu. Na zemi jsem zahlédla něco, co mohlo explodovat - stál tam nějaký mladík. Když jsme přijeli do stanice Oval, všichni se vyhrnuli na nástupiště. Ten mladík začal utíkat nahoru po eskalátorech a někdo křičel, ať ho zastaví."

Exploze byly zaznamenány i v dalších dvou stanicích - Warren Street a Shepherds Bush - a krátce na to byly tři linky londýnského metra uzavřeny. Později policie uzavřela ještě další dvě.

Podle očitých svědků výbuch na Warren Street zranil jednu osobu, přičemž nálož byla umístěna v ruksaku. Podle záchranářů byly v bombě hřebíky. Ostatní exploze byly údajně slabší. Incidenty vyvolaly v metru paniku.

Menší výbuch v dvoupatrovém autobuse číslo 26 na lince z Waterloo do Hackney na východě metropole rozbil okna, ale nikoho nezranil.

Šéf londýnské policie Ian Blair nicméně označil dnešní události za "velmi vážný incident". Potvrdil, že byly zaznamenány čtyři výbuchy nebo pokusy o výbuchy, které byly menšího rozsahu než exploze, k nimž došlo před dvěma týdny. Oznámil také, že je potvrzeno jedno zranění, které však není vážné.

Ihned se objevily spekulace, že by mohlo jít o zranění samotného pachatele exploze ve stanici Waren Street. Následovala totiž policejní akce v nedaleké nemocnici, kam mohl být zraněný atentátník odvezen, nebo se tam mohl ukrýt.

Podle policie se exploze odehrály téměř ve stejném okamžiku, avšak pumy nevybuchly tak, jak si zřejmě pachatelé přáli. Ve srovnání s výbušninami použitými při teroristických útocích ze 7. července to byla "menší zařízení a některá neexplodovala tak, jak měla," řekl Ian Blair a poznamenal, že policie tak možná získala další indicie důležité pro vyšetřování i předchozího teroristického útoku na Londýn.

Podezřelého muže zadržela britská policie nedaleko sídla premiéra Tonyho Blaira v londýnské Downing Street. Bližší okolnosti zatím nejsou známy, reportéři na místě hlásili, že jeho vzhled naznačoval asijský původ. Policie krátce nato oznámila, že má situaci plně pod kontrolou.

Premiér Blair a londýnský starosta Ken Livingstone zrušili kvůli novým incidentům v londýnské dopravě svůj plánovaný odpolední program. "Víme, proč se tyto věci staly. Staly se proto, aby zastrašily lidi," oznámil pak předseda vlády.

Premiér zároveň varoval obyvatele před panikou. "Naštěstí nejsou oběti na lidských životech, policie odvedla dobrou práci a my bychom měli na vzniklou situaci reagovat klidně a pokud to jde, pokračovat v práci jako za normální situace."

Česká policie zatím nebude podle ministra vnitra Františka Bublana zvyšovat současná bezpečnostní opatření. Úřady čekají na další, konkrétnější informace z britské metropole.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Marika Táborská, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme