Teroristé zaútočili v londýnské dopravě

Neznámá teroristická organizace odpálila několik náloží v Londýně. Série výbuchů napřed zastavila metro, pak následovala exploze v autobuse, po níž přestala jezdit i povrchová veřejná doprava. Podle oficiálních policejních zpráv zahynulo 33 lidí, mnoho dalších bylo zraněno. K atentátům se na internetu přihlásili islamisté, policisté jsou ale zdrženliví. Upozorňují, že u podobných případů je běžné, že se hlásí vždy několik skupin, které si tak dělají reklamu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění cestující opouštějí metro

Zranění cestující opouštějí metro | Zdroj: ČTK

Premiér Tony Blair v prohlášení hodinu po poledni řekl, že je mnoho zraněných a nejspíše jsou i mrtví. Premiér označil útoky za barbarské a zdůraznil, že Británie bude hájit hodnoty, které vyznává.

Podle Blaira je jasné, že útoky byly naplánovány tak, aby se časově shodovaly se zahájením summitu skupiny G8 ve skotském Gleneagles.

"Je zvlášť odpudivé, že se něco takového stalo v den, kdy jsme se sešli, abychom se pokusili pomoci chudým lidem v Africe a zkusili se shodnout na řešení problému změn zemského klimatu," prohlásil zřetelně otřesený premiér. Dodal, že se vrátí do Londýna, avšak summit bude pokračovat.

K útoku se podle agentury ANSA přihlásilo na internetu islamistické hnutí s názvem Tajná skupina džihádu a Al-Káidy v Evropě. Policie zatím nemá dostatek informací, aby určila, jestli šlo o sebevražedné atentáty. Skupina údajně varovala před dalšími atentáty v Itálii a Dánsku.

Úřady nejdříve potvrdily dva mrtvé a na 190 zraněných. Americká televizní stanice CNN ale uváděla, že na místě exploze ve stanici King's Cross zahynulo nejméně deset osob. Podle zpráv britské televizní stanice Sky TV se počet mrtvých vyšplhal dokonce na 45, zraněných má být až tisíc. České velvyslanectví v Londýně zatím nemá zprávy o žádných českých postižených, ale situaci pečlivě sleduje.

První exploze se ozvala krátce před devátou hodinou u nádraží a stanice metra Aldgate East a Liverpool Street nedaleko finanční čtvrti City. Krátce poté byly hlášeny další výbuchy na druhé straně stejné linky metra u stanice Edgware Road. Zanedlouho bylo metro zastaveno a začala evakuace lidí.

Zastavena byla i autobusová doprava v centrální zóně města. Zpočátku, kdy šlo jen o exploze v metru, se hovořilo o elektrické závadě, ale poté, co byly potvrzeny výbuchy autobusu, začalo se stále hlasitěji uvažovat o teroristických činech. Velitel policie Ian Blair řekl, že byly nalezeny známky výbušnin a že se obává, že jde o koordinovaný útok.

Že skutečně šlo o teroristické útoky, potvrdil v Dolní sněmovně i ministr vnitra Charles Clarke. Zároveň informoval o tom, že celé londýnské metro zůstane po zbytek dne uzavřeno, a vyzval veřejnost, aby nejezdila do Londýna. V ulicích jsou stovky policistů a příslušníci dalších záchranných služeb.

Na summitu v Gleneagles všichni shromáždění nejvyšší představitelé zemí G8 útoky odsoudili a vyjádřili Británii účast a podporu. "Jsme zajedno v odhodlání čelit takovému terorismu a porazit jej," praví se v textu deklarace, který přečetl britský premiér Blair. Šok a lítost nad zmařenými životy vyjádřila v prohlášení i královna Alžběta II.

Řada evropských zemí včetně České republiky posiluje v souvislosti s dnešními útoky v Londýně bezpečnostní opatření. Ve Španělsku byly do pohotovosti uvedeny všechny bezpečnostní složky, na italských letištích byl vyhlášen nejvyšší stupeň bdělosti a pohotovost má berlínská městská doprava.

Nynější londýnské útoky se podobají útokům z loňského 11. března v Madridu, kdy explodovalo deset bomb ukrytých ve sportovních taškách ve čtyřech plně obsazených příměstských vlacích. Došlo k nim v rušných ranních hodinách a zahynulo 191 lidí. Podle analytiků lze podle způsobu provedení soudit na styl Al-Káidy.

Petra Lazáková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme