Někteří obyvatelé Kábulu o útocích z 11. září neslyšeli. Jiní si ale atentát spojují s boji v Afghánistánu

Na rušném tržišti v západní části afghánského Kábulu málo kdo věděl, že v pátek uplynulo 20 let od teroristických útoků z 11. září 2001, píše zpravodajský web BBC.Někteří Afghánci podle něj vůbec netušili, co se tehdy v New Yorku stalo. Pro jiné je vzpomínka na tragédii úzce spjata s boji v Afghánistánu.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trh v afghánském hlavním městě Kábulu

Trh v afghánském hlavním městě Kábulu | Zdroj: Reuters

Jeden muž BBC řekl, že cítí soucit vůči obětem útoků v USA, ale dodal, „v Afghánistánu jsme utrpěli víc než 11. září“.

Jiný muž, který se narodil několik měsíců po zářijových útocích, vnímá americký odkaz v Afghánistánu v lepším světle. „Změnily (Spojené státy) nám životy,“ řekl, přičemž zmínil zlepšení ve vzdělání žen. Nyní je velmi neklidný a hledá cestu, jak zemi opustit.

Přílet letadla, pád dvojčat a New York zahalený popelem. Teroristické útoky 11. září ve fotografiích

Číst článek

Vlajky islamistického hnutí Tálibán nyní dvacet let od jeho svržení opět vlají nad tržištěm a na mnoha dalších místech v Kábulu, včetně prezidentského paláce. Agentura AP poznamenala, že Afghánistánu opět vládne hnutí, které poskytlo útočiště strůjcům teroristických útoků z 11. září 2001.

Podle Reuters jsou na ulicích Kábulu bojovníci Tálibánu, ale atmosféra je po dramatických změnách posledních týdnů poklidná.

Mnoho obyvatel je zahořklých kvůli minulosti, ale více se soustředí na přítomnost. „To, co chci, je mír a bezpečnost, konec inflace a práci pro mladé lidi,“ řekla BBC jedna starší Afghánka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme