Teroristické útoky hrozí také v Itálii, varují americké úřady. Cílem se může stát Milán i Řím

Evropské země zvyšují kvůli riziku útoků bezpečnostní opatření. Podle amerického ministerstva zahraničí by se cílem teroristů mohla stát kromě Francie také Itálie. Riziko konkrétně hrozí například kostelům v Miláně, ve Vatikánu a jinde v Římě. Ohroženy jsou prý také bary, restaurace, hotely nebo slavná opera La Scala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italské bezpečnostní složky kontrolují lidi na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu

Italské bezpečnostní složky kontrolují lidi na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu | Zdroj: ČTK

Italské úřady prohlásily, že upozornění amerického ministerstva zahraničí berou velmi vážně. Na uvedených místech proto chtějí bezpečností opatření ještě posílit.

Bezpečnostní opatření zvýšilo také Švédsko. Podle šéfa rozvědky Anderse Thornberga policie obdržela konkrétní informace o hrozícím útoku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropa zvyšuje bezpečnostní opatření. Situaci sledují spolupracovníci ČRo - v Itálii Josef Kašpar a v Německu Jaroslav Šonka

Vydala proto zatykač na jednoho muže, bližší informace o něm ale neuvedla. Možný útok ale podle švédské rozvědky nesouvisí s posledními událostmi ve Francii a Belgii.

Stupeň ohrožení terorismem švédská vláda zvýšila na číslo čtyři z pětibodové stupnice.

Podobný krok přijaly také vlády v Norsku a Dánsku. Útoky podle domácí kontrarozvědky hrozí také v Německu. Po odvolaném fotbalovém utkání v Hannoveru se ale tamní úřady další veřejně akce rušit nechystají.

Šéf Europolu Rob Wainwright dnes také v Bruselu řekl, že takzvaný Islámský stát, který se přihlásil k pátečním útokům v Paříži, se bude v Evropě snažit o další teroristické akce.

Páteční události ve francouzské metropoli, které si vyžádaly 129 lidských životů, jsou podle Wainwrighta jasným projevem záměru Islámského státu vyvézt svůj brutální terorismus do Evropy a obecněji do světa. Zmínil například zničení Airbusu A321 ruské společnosti Kogalymavia nad Sinajem.

Lidé sledují pietní místo před pařížskou restaurací La Belle Equipe. Jde o jedno z míst, kde v pátek 13. listopadu došlo k teroristickému útoku | Foto: Reuters

„Máme co do činění s vážně to myslící, dobře financovanou a rozhodnou mezinárodní teroristickou organizací, která nyní působí na evropských ulicích. Představuje to nejzávažnější teroristickou hrozbu, které Evropa v posledních deseti letech čelila,“ prohlásil Wainwright.

Kvůli útokům se zítra mimořádně sejdou ministři vnitra a spravedlnosti zemí Evropské unie.

„Evropa stojí proti barbarství a terorismu jednotně za Francií. Po tragických událostech v Paříži mimořádné setkání ministrů posílí evropskou odpověď a zajistí plnění již přijatých opatření," uvedlo už dříve Lucembursko jako předsednická země EU ke svolání ministerské schůzky.

Jaroslav Šonka, Josef Kašpar, Anna Jadrná, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme