‚Kolem 253 mrtvých.‘ Srí Lanka přepočítala oběti teroristických útoků, může jich být až o 100 méně

Srílanské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek snížilo odhad počtu obětí nedělních teroristických útoků, a to o více než stovku. Na svém webu to uvedlo BBC. Podle nejnovějších odhadů tak na místě zahynulo 253 lidí. Tamní ministerstvo uvedlo, že za chybou stojí špatné výpočty.

Kolombo (Aktualizováno: 19:53 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nejnovějších výpočtů zemřelo při teroristických útocích na Srí Lance 253 lidí. | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

„Mohlo by to být 250, nebo 260 (mrtvých). Nedokážu to říct přesně. Máme tu velkou spoustu částí těl a je těžké stanovit přesný počet (obětí),“ řekl generální ředitel srílanské zdravotní služby Anil Džasinghe.

Jednoho ze sebevražedných útočníků na Srí Lance policie zatkla už v minulosti. Vyšetřování pokračuje

Číst článek

Podle předchozích výpočtů zahynulo během nedělních útoků 359 lidí. Více než 500 bylo zraněno. Tamní ministerstvo uvedlo, že většina obětí jsou místní, nachází se mezi nimi ale i desítky cizinců, píše BBC.

Sebevražední atentátníci v neděli udeřili v hotelech a kostelech ve srílanském hlavním městě Kolombu. K další explozi došlo v kostele ve městě Batticaloa na východním pobřeží.

K výbuchům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Údajně se jednalo o odvetu za březnový útok v mešitě v novozélandském městě Christchurch. Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli pravděpodobně všichni domácího původu.

Tamní premiér Ranil Vikremasinghe navíc nevyloučil ani to, že radikálové chystají další atentáty.

76 zatčených

V souvislosti s útoky policie doposud zatkla 76 lidí. Srílanský ministr obrany ve čtvrtek oznámil svou rezignaci a katolická církev přerušila všechny bohoslužby.

S vyšetřováním pomáhá také speciální tým mezinárodní organizace Interpol. Podle českého policejního prezidenta Jana Švejdara tento tým vede český expert na terorismus. Policejní prezidium ale kvůli bezpečnosti odmítá zveřejnit jeho totožnost.

mat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme