Proces se strůjcem atentátů v USA z roku 2001 začne na základně Guantánamo v roce 2021

Soudní proces s Pákistáncem Chálidem Šajchem Muhammadem, považovaným za strůjce atentátů ve Spojených státech ze září 2001, začne 11. ledna 2021. Rozhodl o tom v pátek vojenský soudce. Muhammad a s ním čtyři další muži stanou před vojenským soudem na americké základně Guantánamo na Kubě. Při útocích v roce 2001 zemřelo v USA téměř 3000 lidí a v případě usvědčení obviněným hrozí tresty smrti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chálid Šajch Muhammad po svém zadržení v roce 2003 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Proti pětici byla obvinění ze spáchání válečných zločinů včetně terorismu, únosu a 3000 vražd vznesena už podruhé, v roce 2011.

Šajch Muhammad patřil k vedení teroristické sítě Al-Káida a tvrdí, že byl hlavním strůjcem útoků z 11. září 2001 i dalších teroristických akcí.

Trosky, bagry a odklízeči katastrofy. Na internetu se objevily dosud neznámé snímky z Ground Zero

Číst článek

Na Guantánamu je zadržován od roku 2006, předtím byl několik let v tajných zařízeních americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dopaden byl v Pákistánu v roce 2003.

Šajch Muhammad už se nechal slyšet, že hodlá přiznat vinu a že uvítá, když se stane mučedníkem. Podle Pentagonu přiznal, že je za atentáty odpovědný „od A do Z“.

Obžalován byl už v roce 2008, za administrativy prezidenta George Bushe, před vojenským soudem. Bushův nástupce Barack Obama ale o rok později pozastavil činnost vojenských soudů a chtěl případ dostat před civilní soud, což zmařil Kongres.

V roce 2011 byla práce vojenských tribunálů obnovena a tehdy byla vznesena proti pětici znovu obvinění, téměř shodná s těmi předchozími.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme