Proces se strůjcem atentátů v USA z roku 2001 začne na základně Guantánamo v roce 2021

Soudní proces s Pákistáncem Chálidem Šajchem Muhammadem, považovaným za strůjce atentátů ve Spojených státech ze září 2001, začne 11. ledna 2021. Rozhodl o tom v pátek vojenský soudce. Muhammad a s ním čtyři další muži stanou před vojenským soudem na americké základně Guantánamo na Kubě. Při útocích v roce 2001 zemřelo v USA téměř 3000 lidí a v případě usvědčení obviněným hrozí tresty smrti.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chálid Šajch Muhammad po svém zadržení v roce 2003

Chálid Šajch Muhammad po svém zadržení v roce 2003 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Proti pětici byla obvinění ze spáchání válečných zločinů včetně terorismu, únosu a 3000 vražd vznesena už podruhé, v roce 2011.

Šajch Muhammad patřil k vedení teroristické sítě Al-Káida a tvrdí, že byl hlavním strůjcem útoků z 11. září 2001 i dalších teroristických akcí.

Trosky, bagry a odklízeči katastrofy. Na internetu se objevily dosud neznámé snímky z Ground Zero

Číst článek

Na Guantánamu je zadržován od roku 2006, předtím byl několik let v tajných zařízeních americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dopaden byl v Pákistánu v roce 2003.

Šajch Muhammad už se nechal slyšet, že hodlá přiznat vinu a že uvítá, když se stane mučedníkem. Podle Pentagonu přiznal, že je za atentáty odpovědný „od A do Z“.

Obžalován byl už v roce 2008, za administrativy prezidenta George Bushe, před vojenským soudem. Bushův nástupce Barack Obama ale o rok později pozastavil činnost vojenských soudů a chtěl případ dostat před civilní soud, což zmařil Kongres.

V roce 2011 byla práce vojenských tribunálů obnovena a tehdy byla vznesena proti pětici znovu obvinění, téměř shodná s těmi předchozími.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme