Muž dostal deset let za přípravu útoků na metro v New Yorku. Trest už si ale odseděl ve vazbě

Muž, který se v roce 2010 přiznal k plánování bombových útoků na newyorské metro, byl ve čtvrtek odsouzen k desetiletému vězení. Brzy z něj ale zřejmě bude svobodný muž. Vzhledem k tomu, že byl zhruba deset let ve vazbě, tak by Najibullah Zazi mohl být brzy propuštěn, uvedla agentura AP.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Najibullah Zazi dostal deset let za přípravu útoků na metro v New Yorku (archivní foto)

Najibullah Zazi dostal deset let za přípravu útoků na metro v New Yorku (archivní foto) | Foto: New York Police Department | Zdroj: Reuters

Přiznanému rekrutovi teroristické sítě Al-Káida hrozilo až doživotí. Federální žalobci však uvedli, že Zazi po zatčení poskytl mimořádnou pomoc americkým protiteroristickým úřadům.

Zazi svědčil proti dalším osobám pracujícím pro Al-Káidu a poskytoval informace americkým vyšetřovatelům.

Americký občan původem z Afghánistánu se v roce 2010 přiznal, že spolu se dvěma přáteli plánoval sebevražedné atentáty v dopravní špičce na dvou linkách newyorského metra, a to zhruba v době osmého výročí teroristických útoků z 11. září 2001.

Střelce z Christchurche vyšetří psychiatr. Má zjistit, jestli je způsobilý k soudnímu procesu

Číst článek

Řidič letištní přepravy v Denveru byl v roce 2009 obviněn, že chtěl odpálit nálože vyrobené z běžných kosmetických přípravků. Zazi se přiznal, že prošel výcvikovým táborem teroristické sítě Al-Káida ve Vazíristánu na afghánsko-pákistánské hranici.

Podezření amerických kriminalistů vzbudil tím, že kolem data výročí 11. září podnikal dálkové cesty autem z Denveru do New Yorku.

Podle vyšetřovatelů byly plány na teroristický útok včas odhaleny a New Yorku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme