Smyl jsem ze sebe zbytky krve a začalo šest let hrůzy, říká o následcích atentátu přeživší z Bataclanu

Přišel o práci, rozešel se s přítelkyní a trpí úzkostmi, které se projevují v kině nebo při cestování městskou hromadnou dopravou. Fred Dewilde přesně před šesti lety jen těsně unikl smrti v pařížském klubu Bataclan, kde teroristé zabili skoro 90 lidí. S psychickými následky atentátů dodnes bojuje.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič najel autem do skupiny francouzských vojáků

Fred Dewilde přežil před šesti lety teroristický útok. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Je to každodenní boj. Ráno se budím s myšlenkami na Bataclan a pak s nimi zase usínám. Za těch šest let jsem nezažil jediný den, kdy bych na Bataclan nemyslel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh přeživšího Freda Dewildea

Večer 13. listopadu 2015 byl Fred před hlavním podiem Bataclanu a poslouchal koncert skupiny Eagles of Death Metal. Kolem tři čtvrtě na deset do sálu vtrhlo teroristické komando a začalo střílet.

„Nemohl jsem tomu věřit. Dav se několikrát pohnul a smetl dívku. Chtěl jsem jí pomoct, jenže v ten moment jsem zahlédl muže ležícího na zemi. Byl mrtvý,“ popisuje

Fred si všiml nouzového východu, který byl v tu chvíli volný. Jeho prvním impulzem bylo utéct. Pak si ale uvědomil, že by vzhledem ke své výšce byl pro teroristy snadným cílem a v sále zůstal.

Kreslíř a autor komiksu Můj Bataclan Fred Dewilde | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Lehl jsem si do kaluže krve. Vedle mě byla jedna žena. Společně jsme dvě hodiny předstírali, že jsme mrtví,“ vzpomíná.

Z Bataclanu se Fred nakonec dostal až po policejní razii. Policisté je prý prohledávali se zbraněmi v ruce, protože se obávali, že mezi rukojmími budou i teroristé.

„Domů jsem se dostal ve čtvrt na pět ráno. Smyl jsem ze sebe zbytky krve a vlastně tak začalo šest let hrůzy,“ přiznává.

Úzkostné stavy

Vzpomínky na atentáty a z nich vyplývající úzkostné stavy přicházejí podle Freda překvapivě a nečekaně. Vyvolat je dokáže cokoliv – od zvuku sanitky až po divadelní představení nebo film.

„Domů jsem se dostal ve čtvrt na pět ráno. Smyl jsem ze sebe zbytky krve a vlastně tak začalo šest let hrůzy.“

Fred Dewilde (přeživší teroristického útoku)

„Nedávno jsem byl v kině na jedné předpremiéře. Ve filmu byli tanečníci, kteří se mezi sebou různě proplétali a mě to připomnělo pohyby těl v Bataclanu (bataklanu). Dost mě to vzalo,“ říká.

Vysoký pětapadesátiletý muž prý dnes většinu času stráví ve svém pařížském bytě. Úzkostlivé stavy, projevující se stresem a přecitlivělostí vůči násilí a agresivnímu chování, ovlivňují jeho každodenní život.

Komiks Mon Bataclan

„Nemůžu cestovat hromadnou dopravou, jezdím jenom na kole. Občas si říkám, že by bylo jednodušší v ten večer zemřít,“ zamýšlí se. Fred se svým traumatem bojuje nejen díky rodině, ale taky díky kreslení. Vzpomínky z Bataclanu převedl do komiksu, který se jmenuje Mon Bataclan – tedy Můj Bataclan. Kniha vyšla před čtyřmi lety i v češtině.

Vzpomínky na atentáty a z nich vyplývající úzkostné stavy přicházejí podle Freda překvapivě a nečekaně | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Kreslení mi umožnilo se vyjadřovat instinktivně. Pochopil jsem, z čeho jsem měl strach a proč. Navíc jsem tak mohl vyjádřiv všechno vrtkavé a nestabilní, co následovalo po atentátech. Nebylo to řešení mých problémů, ale způsob, jak věci lépe pochopit,“ vypráví.

„Je to pohled na strop Bataclanu. Ležím na zemi a nade mnou jsou tři postavy. Smrt má podobu kostry, ďábel má rohy a trauma chapadla. Oběma rukama jim ukazuju prostředníček,“ popisuje Fred.

Fred se svým traumatem bojuje kreslením | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Díky komiksům se na Freda obracují i další lidé, kteří mají podobné zkušenosti – například ti, co zažili domácí násilí nebo váleční veteráni. Obrazově chce Fred ztvárnit i současný soudní proces s džihádisty obžalovanými z teroristických útoků z roku 2015. Podle něj tento soud i samotné atentáty nadále vyvolávají řadu otázek.

Fred Dewilde stále nechápe, jak je možné, že islamistická ideologie přesvědčila mladé muže k vraždění v hudebním sále, restauracích nebo u fotbalového stadionu.

Fred si bude šest let od teroristických útoků připomínat s ostatními přeživšími z Bataclanu. I nadále chce vystupovat na seminářích proti radikalizaci, protože je podle něj důležité dělat rozdíly mezi náboženstvím a radikální ideologií.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme