Tresty od 19 let po doživotí. Soud potrestal viníky dva roky starého útoku v petrohradském metru

Vojenský soud rozhodl o útoku z petrohradského metra, ke kterému došlo před dvěma lety. Organizátor teroristického útoku Abror Azimov dostal doživotní trest. V souvislosti s atentátem poslal soud do vězení dalších jedenáct lidí. Mají si odpykat od 19 do 28 let vězení. Žádný z obžalovaných se k útoku nepřiznal.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsouzený organizátor teroristického útoku v petrohradském metru Abror Azimov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Při útoku před dvěma lety zemřelo 15 lidí i sebevražedný atentátník. Cílem útoku bylo podle soudu ovlivnit ruskou politiku v Sýrii. Rusko tam od roku 2015 vojensky podporuje svého spojence v Damašku Bašára Asada.

Útočník z Petrohradu prošel s bombou bez reakce. Obsluha metra se bavila, zvuk rámu byl vypnutý

Číst článek

„Podle vyšetřovatelů byl sebevražedný útočník původem z Kyrgyzstánu a patřil k džihádistické organizaci, sdružující středoasijské bojovníky v Sýrii. Právě tam se podle nich na útok připravoval,“ informovala zpravodajka Radiožurnálu v Moskvě.

Atentátníci zaútočili v dubnu 2017. Podle soudu dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov z Kyrgyzstánu pronesl do petrohradského metra dvě po domácku vyrobené nálože. Jedna bomba zůstala na nástupišti, tu stihla policie včas zneškodnit. Druhou nálož měl Džalilov u sebe a odpálil ji přímo ve vagónu metra.

Útočník z petrohradského metra mohl mít výcvik Islámského státu ze Sýrie

Číst článek

Obžalovaní byli podle vyšetřovatelů členy zločinecké organizace a plánovali, že na některém veřejném místě v Petrohradě spáchají ještě jeden teroristický útok. Byli však včas zatčeni.

Tři týdny po události se k atentátu v metru přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila, která uvedla, že jednala na rozkaz vůdce teroristického hnutí Al-Káida Ajmána Zavahrího.

Matka jednoho z obžalovaných v úterý opustila soudní síň s hlasitým proklínáním a přivoláváním kleteb a nemocí na hlavy tajných policistů, kteří jejího údajně nevinného syna nechali zavřít na 20 let, vylíčil server Fontanka.ru.

Spokojená odcházela od soudu podle svých slov Natalja Kirillovová, která tam byla jako jedna z obětí. Nicméně se nechala slyšet, že doživotních trestů mohlo být víc. „Psovi psí smrt!“ pronesla staré ruské přísloví.

aur, mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme